logo yeni

calisanlar2 copy

VERGİ DAİRESİ SAATLİK İZİNLERLE İLGİLİ YANLIŞ UYGULAMADAN VAZGEÇTİ

Aktif . Yayınlanma İzin

memur2Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı, personele verilen saatlik izinlerin, her 8 saatlik diliminin 1 güne karşılık gelmek üzere hesaplanarak personelin yıllık izinlerinden düşülmesi uygulamasından vaz geçti.

Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı, 21.02.2014 tarih ve 503 sayılı idari yazısında bağlı birimlerinde görev yapan personelin mazeretleri nedeni ile birim amirlerinin izni ile verilen saatlik izinlerin, her 8 saatlik diliminin 1 güne karşılık gelmek üzere hesaplanarak personelin yıllık izinlerinden düşüldüğü ve bu uygulanmanın izin planlaması ve kullanılmasına ilişkin 30.12.2005 tarih ve 2005/20 sayılı genel yazısının 11. maddesinde  “Daire personelinin gün içerisinde aldıkları saatlik izinler izin kartına işlenerek, yıllık izinlerinden düşülecektir ” şeklinde düzenlendiğini belirtmişti.

Türk Büro-Sen, bu uygulama üzerine 657 sayılı Kanunun 104/C maddesi kapsamında, personelin, amirinin muvafakati ile 2013 yılında kullanmış olduğu (saatlik) mazeret izinlerinin, yıllık izinlerinden mahsubunun hukuka ve kanuna aykırı olması nedeniyle, Ankara 6. İdare Mahkemesi nezdinde dava açmıştı.

Sendika tarafından açılan dava sonrasında, saatlik izinlerin birleştirilerek yıllık izinden düşülmesi şeklinde yanlış uygulamaya son verildi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.