logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR HANGİ GEREKÇEYLE NE KADAR MAZERET İZNİ KULLANABİLİR?

Aktif . Yayınlanma İzin

mazeret657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurların malî ve sosyal haklarına dokunulmaksızın, mazeret izni kullanabilmelerine de imkan tanımıştır.

Devlet memurları bazı hallerde belli sürelerle mazeret izni kullanabilmekte ve bu izinlerin kullanılması sırasında, fiili çalışmaya bağlı olan ödemeler dışındaki malî haklarına ve sosyal yardımlarına dokunulmamaktadır.

Memurların belli bazı mazeretleri (evlenme, doğum, çocuk, ölüm) nedeniyle talep edecekleri izinlerin kurumları tarafından verilmesi zorunlu olmakla birlikte, 657 sayılı Kanunda sayılan mazeret halleri dışındaki bir sebeple memurun izin istemesi durumunda mazeret izninin verilmesi kurumların takdirine bırakılmıştır.

Devlet memurlarının hangi mazeretlerine istinaden en çok ne kadar izin kullanabileceklerine ilişkin bilgileri bir arada görebilmek bakımından memurunyeri.com olarak hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

Mazeret

Mazeret izni süresi

**Doğum mazereti

Kadın memura, doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta analık izni verilir.

Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi 8 haftalık süreye 2 hafta daha eklenir.

Sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, isteği hâlinde beklene tarihinden önceki 3 haftaya kadar çalışmaya devam edebilir ve Bu durumda, doğum öncesinde çalışılan süreler doğum sonrası izin süresine eklenir.

Erken doğum halinde, doğum öncesi kullanılamayan analık izni süresi doğum sonrası analık izni süresine eklenir.

Eşi doğum yapan memura 10 gün izin verilir.

** Çocuk mazereti

Çocuğu olan kadın memura, analık izni süresinin bitiminden itibaren ilk altı ay günde üç saat, ikinci altı ay günde birbuçuk saat süt izni verilir.

Doğumda veya doğum sonrasında (doğum sonrası analık izni olarak belirlenen süre içerisinde) annenin ölümü halinde, memur olan babaya analık izni süresi bitimine kadar izin verilir.

En az yüzde 70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğu (çocuğun evli olması durumunda eşinin de en az yüzde 70 oranında engelli olması kaydıyla) hastalanan memura, hastalık raporuna dayalı olarak bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde 10 güne kadar mazeret izni verilir. (Anne ve babanın her ikisinin de memur olması durumunda, izin aynı anda sadece birisi tarafından kullanılabilir ve yıl içerisinde her ikisinin bu sebeple kullanacağı mazeret izni süresi toplamı 10 günü geçemez.)

**Evlenme mazereti

Kendisi ya da çocuğu evlenen memura 7 gün izin verilir.

**Ölüm mazereti

Eşi ya da çocuğu ölen memura 7 gün izin verilir.

Eşinin ya da kendisinin ana, baba veya kardeşinin ölümü hallerinde, memura 7 gün izin verilir.

**Diğer mazeretler

Doğum, çocuk, evlenme veya ölüm mazeretleri dışındaki herhangi bir mazeretle izin isteyen memura; bir takvim yılında toptan veya bölümler halinde, 10 güne kadar mazeret izni verilebilir.

Zorunlu hallerde memura (öğretmenler hariç) yeniden 10 güne kadar izin verilmesi de mümkün olabilmekle birlikte, ilk 10 günlük süreyi aşan kısım memurun yıllık izninden düşülür.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.