logo yeni

calisanlar2 copy

ANAYASA MAHKEMESİNDEN AİLE HEKİMİ VE AİLE SAĞLIĞI ELEMANLARINI İLGİLENDİREN İPTAL KARARI

Aktif . Yayınlanma İzin

saglik3Anayasa Mahkemesi 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanununun 8 inci maddesinin bir kısmının iptaline karar verdi.

Mahkeme, 11/09/2014 tarihli toplantısında aldığı kararla  8 inci maddenin ikinci fıkrasının “Aile hekimi  ve aile sağlığı elemanlarıyla yapılacak sözleşmede yer alacak hususlar…” ve “Maliye Bakanlığının uygun görüşü alınarak, Sağlık Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.” bölümlerinin “sözleşmeli aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının izin hakkı” yönünden Anayasa’ya aykırı olduğuna ve iptaline karar verdi.

Danıştay 5. Dairesi, 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanununda, aile hekimlerinin izin haklarına yönelik düzenleme bulunmamasının Anayasaya aykırı olduğu iddiasıyla ve hukuka aykırılığın giderilmesi için Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Danıştay itiraz başvurusunda, Aile Hekimliği Kanununda izin haklarına ilişkin bir düzenleme yapılmamış olmasının, dinlenmenin çalışanların hakkı olduğu ve izin hakları ve şartlarının kanun ile belirlenmesi gerektiğini düzenleyen Anayasa’nın 50. maddesine ve kamu görevlilerinin her türlü haklarının yasa ile düzenlenmesine ilişkin 128. maddesine aykırı olduğunu belirtmişti.  Danıştay bu sebeple, konunun yönetmeliğe bırakılmasının yasama yetkisinin devredilmezliğine ilişkin Anayasa’nın 7. maddesine de aykırılık teşkil ettiğini itiraz başvurusunda belirtmişti.

Anaysa Mahkemesinin web sitesinde bugün yayınladığı karar ile aile hekimlerinin ve aile sağlığı elemanlarının izin haklarının yönetmelik ile düzenlenmesinin önüne geçilerek, bu çalışanların izin haklarının kanuni güvenceye sahip olması mümkün olacaktır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.