logo yeni

calisanlar2 copy

HASTALIK İZNİ KULLANAN MEMURDAN İYİLEŞTİĞİNE DAİR RAPOR İSTENİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma İzin

sorusturma2Hastalıkları sebebiyle haklarında usulüne göre düzenlenen raporlara istinaden hastalık izni verilen Devlet memurlarının izin bitiminde görevlerine başlayabilmeleri, bazı hallerde, iyileştiklerine dair rapor sunmalarını da gerektirmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda, hastalanan memurların hastalık izni kullanması hakkı da düzenlenmiştir. Buna göre, memurlar aylık ve özlük hakları korunmak suretiyle, hastalık raporlarında belirtilen süreler kadar hastalık izni kullanabilmektedirler.

Ancak, memurların belli bir hastalık sebebiyle hastalık izni kullanabilecekleri en uzun süreler de belirlenmiştir. Kanunda yer alan düzenlemeye göre; kanser, verem ve akıl hastalığı gibi uzun süreli tedaviye ihtiyaç gösteren bir hastalık sebebiyle en çok 18 aya kadar, diğer hastalıklardan biri sebebiyle ise en çok 12 aya kadar hastalık izni verilebilmektedir.

İyileştiğine dair rapor hangi memurlardan istenir?

Hastalık izni kullanan memurların, izin süresi bitiminde görevlerine başlamaları zorunlu olmakla birlikte, azami süre ile hastalık izni kullandıklarında durumlarda göreve başlayabilmeleri için iyileştikleri yönünde rapor sunmaları gerekmektedir.

Kanser, verem ve akıl hastalığı gibi uzun süreli tedaviye ihtiyaç gösteren bir hastalık sebebiyle en çok 18 aya kadar hastalık izni kullanmış olan ya da diğer hastalıklardan biri sebebiyle en çok 12 aya kadar hastalık izni kullanmış olan memurun, izin bitiminde görevine başlayabilmesi, iyileştiğine dair rapor alması şartına bağlanmıştır.

İzin süresinin sonunda, hakkında iyileştiğine dair rapor düzenlenmeyip hastalığının devam ettiği resmî sağlık kurulu raporuyla belirlenen memurun izni, düzenlenecek raporlara istinaden aynı hastalıklar için aynı azami süreler kadar uzatılabilir. Bu sürenin sonunda da iyileşemeyen memur hakkında emeklilik hükümleri uygulanır.

Uzatılan hastalık izinleri sonrasında da memurun görevine başlayabilmesi için, iyileştiğine dair sağlık kurulu raporu ibraz etmesi gerekecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.