logo yeni

calisanlar2 copy

YILLIK İZNİ BAŞKA YERDE GEÇİRMEK İÇİN İZİN ALMAK GEREKİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma İzin

izin2Kanunla tanınan yıllık izin hakkını kullanmak isteyen memurların, bu izni görev mahalli dışında geçirmek istemeleri durumunda, kurumlarından/amirlerinden ayrıca izin almalarına gerek olup olmadığı hususu sıkça sorulmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre; Devlet memurları izin hakkına sahiptirler ve hizmeti 1 yıldan on yıla kadar olanlar için 20 gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için için30 gün yıllık izin süresi vardır.

Yıllık izinde görev mahalli dışına çıkma yasağı

Devlet Memurları Kanunu, yıllık izindeki memurların ikamet ettikleri il hudutlarını terk edebilmesini, “ikamet mecburiyeti” başlıklı maddesinde düzenlemiş ve yetkili amirin iznine bağlanmıştı. Buna aykırı izin kullananlar hakkında ise; “ikamet edilen ilin hudutlarının izinsiz terkedilmesi” fiilini işledikleri gerekçesiyle, aylıktan kesme cezası verilmesi hükme bağlanmıştı.

Resmi Gazete’nin 25.02.2011 tarihli sayısında yayımlanan 6111 sayılı Kanun, memurların ikamet mecburiyeti başlıklı maddesini yürürlükten kaldırdı. Bu tarihten sonra ise, kanuni veya idari izin kullanan memurların, ikamet ettikleri yerlerin ya da görev yerlerinin dışına çıkabilmek için ayrıca izin almalarına gerek kalmamıştır.

Günümüzde geçerli olan hükümler

657 sayılı Kanunda konuya ilişkin yer alan hükümlere göre;

-Memura ikamet mecburiyeti getiren bir düzenleme bulunmamaktadır.

-Yıllık izin alan memurun, ikamet ettiği ya da görev yaptığı yeri terk etmek için izin alması gerekmemektedir.

-Yıllık izin kullanan memurun, ikamet ettiği ya da görev yaptığı yeri izinsiz terk etmesi yasaklanmamıştır.

Buna göre; yıllık izni kullanan memurun kurumuna ya da amirlerine haber vermeden, ikamet ettiği veya görev yaptığı yerden ayrılarak bu iznini başka yerde geçirmesinin mümkün olduğunu memurunyeri.com olarak değerlendirmekteyiz.

Ancak, mevzuatta düzenlenmemiş olmasına ve herhangi bir yaptırımı da bulunmamasına rağmen, bazı kurumlar tarafından; ikamet ettiği ya da görev yaptığı yer dışında yıllık iznini geçirmek isteyen memurlardan, bu durumu yıllık izni vermeye yetkili amire iletmeleri ve varsa adres ve telefon bilgilerini bildirmeleri de istenebilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.