logo yeni

calisanlar2 copy

KURBAN BAYRAMI KAÇ GÜN OLACAK?

Aktif . Yayınlanma İzin

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Ağustos ayında Kurban Bayramı'nı 10 gün yapmak için Bakanlar Kurulu' na teklifte bulunacağını açıklamış ve bunun üzerine çalışanlar ve turizm sektörü beklenti içine girmişti. Eğer teklif kabul edilirse kurban bayramı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile birleşecek ve tatil 10 güne çıkacak.

Ancak bu konuda açıklamanın yapıldığı günden bu yana bir gelişme yaşanmazken tur şirketlerine gelen talepler Kültür ve Turizm Bakanının sözüne güvenen birçok tatilcinin şimdiden uzun turlar satın almaya başladığını gösterdi. Fiyatları ortalama 2 bin euro olan Uzakdoğu ve Afrika turları bu bayramda tatilcilerin ilk tercihi oldu. Bunun yanı sıra Avrupa başkentleri de en çok satılan turlar arasında yer aldı.

Jolly Tur Yurtdışı Turlar Müdürü Tolga Tekin, bayram tatiline yönelik üç ayrı zaman diliminde tur programı hazırladıklarını söyleyerek, "Bayram tatilinin birkaç gün öncesinde başlayan bir tur hazırladık. Bir başka turu tam bayrama denk getirdik. Bir de bayramın hemen sonrasına denk gelen turlar h a z ı r l a d ı k . Talep yoğunluğunun perşembe- pazar arasındaki 4 günlük turlar kadar 10 günlük uzun turlar da olması dikkatimizi çekti. Resmi olarak bayram tatili 10 güne çıkmasa da tatili birleştiren çok sayıda insan var" dedi. Tekin, uzun tatil planlayanların daha çok Uzakdoğu ve Afrika turlarını tercih ettiklerini belirterek, bu turların fiyatlarının 2 bin euroya kadar çıktığını söyledi. Kurban Bayramı'nda yurtdışı turlarda rekor kırılabileceğini belirten Tekin, "Bayram için 7 bin kişilik kapasite ayırdık. Ancak bayram tatili 9 güne çıkarsa, bu kapasiteyi artırma imkânımız da var" şeklinde konuştu. İtalya, Orta Avrupa ve Benelüks turlarına da yoğun bir ilgi olduğunu söyleyen Tolga Tekin, Avrupa turlarında fiyatların 299 eurodan başladığını kaydetti. Tekin, "Türk turistler ortalama 800-1000 TL'ye uçağı, oteli ve şehir turu dahil tatil yapabiliyor. Yurtiçinden çok yurtdışına yöneliyorlar" dedi.

İç turizmde ise otelciler dört gözle tatilin 10 güne çıkmasıyla ilgili kararı bekliyor. Mika Tur Genel Müdür Yardımcısı Onur Otruş, Kıbrıs ve sanatçılı turlara ilginin yüksek olduğunu söyleyerek "Tatilin kaç gün olacağına yönelik belirsiz durumdan dolayı rezervasyon için bekleyen çok sayıda insan da var" diye konuştu.

Aslında tatil konusunda Başbakan' ın olumsuz tavrı biliniyor. Dolayısıyla bizim memurunyeri.com olarak tahminimiz her ne kadar Kültür ve Turizm Bakanı konuyu Bakanlar Kurulu' nun gündemine getirse de bu kadar uzun bir tatilin Kuruldan çıkmayacağı yönünde.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.