logo yeni

calisanlar2 copy

ÇOCUĞU DOĞAN MEMUR HANGİ İZİN HAKLARINA KAVUŞUYOR?

Aktif . Yayınlanma İzin

babaÇocuğu olan memurlara çeşitli izin hakları tanınmış olmakla birlikte, bu haklar memurun kadın ya da erkek olmasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Doğum yapan memurlarla ve eşi doğum yapan memurlar; analık izni, babalık izni ve süt izni şeklinde mazeret izni kullandıklarında aylık ve özlük haklarına dokunulmazken, aylıksız izin kullandıklarında ise izin süresince aylık ve özlük haklarından yararlanamazlar.

Doğum yapan memur

Çocuğunun doğması sebebiyle, doğum yapan memura;

-Doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta süre ile analık izni verilir. Çeşitli sebeplerle kullanılamayan ve çalışarak geçirilen doğum öncesi analık izni süreleri, doğum sonrası analık izni süresine eklenir.

-Doğum sonrası kullanabileceği analık izni süresinin bitiminden itibaren, isteği üzerine 24 ay süre ile aylıksız izin verilir.

-Doğum sonrası kullanabileceği analık izni süresinin bitiminden itibaren, çocuğun emzirilmesi için ilk altı ay günde üç saat, ikinci altı ay günde birbuçuk saat süt izni verilir. (Bu sürelerde aylıksız izin kullanılıyorsa süt izni kullanılması mümkün olmayacaktır.)

Eşi doğum yapan memur

Çocuğunun doğması sebebiyle, memura isteği üzerine;

-Doğum tarihinden itibaren 10 gün süre ile mazeret izni verilir.

-Doğum sonrası kullanılabilecek analık izni süresi kadar olan dönem içerisinde, doğum yapan kadının (memur olsun ya da olmasın) ölmesi durumunda, memur olan babaya anne için belirlenen sürenin sonuna kadar mazeret izni verilir.

-Doğum tarihinden itibaren 24 aya kadar aylıksız izin verilir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.