logo yeni

calisanlar2 copy

BABALIK İZNİNİN 8 HAFTA OLMASI TEKLİF EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma İzin

babalikEşi doğum yapan Devlet memurlarına verilen 10 günlük babalık izni süresinin 8 haftaya çıkarılması için hazırlanan Kanun Teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

Milletvekili Aykan ERDEMİR tarafından hazırlanan “657 sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, Devlet memurlarının mazeret izinlerine ilişkin hükümlerde değişiklik öngörüyor.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Mazeret izni” başlıklı 104 üncü maddesinin (B) fıkrasında, “Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni … verilir.” denilmektedir. Kanun Teklifi ile, maddedeki 10 günlük izin süresinin 8 haftaya çıkarılması isteniyor.

Teklifin gerekçesinde, yapılacak değişiklikle; ekonomik ve sosyal yaşamda kadın erkek arasındaki cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılması yolunda önemli bir adım atılmış olacağı, bebeğin bakımında babanın anne ile birlikte sorumluluk üstlenme ve bu yolla bebek ile daha kuvvetli bir bağ kurma imkânına sahip olacağı ifadesi de yer aldı.

Kanun Teklifi metni

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarih ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinin (B) fıkrasının birinci cümlesi; “Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine sekiz hafta babalık izni;” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanunun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.