logo yeni

calisanlar2 copy

HAFTASONU GÜNLERİ YILLIK İZİN SÜRESİNE DAHİL Mİ?

Aktif . Yayınlanma İzin

tatilDevlet memurlarının yıllık izin kullanmaya başlayacakları günlerin öncesine ya da izin süresinin bitimi sonrasına denk gelen haftasonu günlerinin yıllık izin süresine dahil edilip edilmeyeceği konusunda amirlerin farklı değerlendirmelerine rastlanabilmektedir.

Haftasonu tatili

1982 Anayasasında; dinlenmenin çalışanların hakkı olduğu belirtilerek ücretli hafta tatili ile ücretli yıllık izin haklarının kanunla düzenleneceği hüküm altına alınmıştır.

657 sayılı Devlet Memurlar Kanunu ise; devlet memurlarının bu kanunda gösterilen süre ve şartlarla izin hakkına sahip olduklarını belirtmiş ve memurların haftalık çalışma süresinin genel olarak 40 saat olduğu ile bu sürenin cumartesi ve pazar günleri tatil olarak düzenleneceği hükme bağlanmıştır. Kanunda ayrıca, çıkarılacak özel düzenlemelerle, kurumların ve hizmetlerin özellikleri dikkate alınmak suretiyle farklı çalışma sürelerinin tespit edilebilmesine de imkan tanınmıştır.

Yıllık izin

Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (on yıl dahil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Ayrıca, zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilmektedir.

Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilmekte ve birbirini izleyen iki yılın izninin bir arada kullanılması da mümkün bulunmaktadır. Cari yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izinler ise kullanılamamaktadır.

Haftasonu günlerinin yıllık izinden sayılması

Anayasa ve 657 sayılı Kanunda yer alan düzenlemelerden hareketle konuyu memurunyeri.com olarak değerlendirdiğimizde;  Haftasonu günlerinin tatil olarak belirlenmiş olması nedeniyle, yıllık izin kullanan Devlet memurlarının, yılık izin süresinin başlangıcının öncesine ya da yıllık izin süresinin bittiği günün sonrasına denk gelen ve yıllık izin süresi içerisinde kalmayan haftasonu günlerinin (cumartesi-pazar) günlerinin, yıllık izne dahil edilmesinin uygun olmayacağı düşüncesine ulaşmaktayız.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.