logo yeni

calisanlar2 copy

MAZERET İZİNLERİNDE ARTIŞ ÖNGÖREN KANUN TEKLİFİ MECLİS BAŞKANLIĞINA SUNULDU

Aktif . Yayınlanma İzin

mazeret-izni657 sayılı Kanunun Devlet memurlarına verilen mazeret izinlerini düzenleyen maddesinde değişiklik yapılarak, mazeret izni verilmesini gerektiren hallere yenilerinin eklenmesini öngören Kanun Teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

Milletvekili Uğur BAYRAKTUTAN tarafından hazırlanan “657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” Kanunun Mazeret izni başlıklı 104 üncü maddesine bir fıkra eklenmesini içeriyor.

657 sayılı Kanunun 104/B maddesine eklenen fıkrayla, memurun kendisinin veya eşinin büyükbaba ve büyükannesinin vefatı halinde istekleri üzerine 7 gün süre ile mazeret izni verilmesinin sağlanması amaçlanıyor.

 Kanun Teklifinin Gerekçesi

Türkiye’nin birçok bölgesinde 657 sayılı Devlet memurları görev yapmaktadır. Görev yaptıkları yer ile memleketleri arasındaki km ve zaman mesafesi ülkemizin coğrafi ve ulaşım koşulları göz önüne aldığımız zaman oldukça kolay değildir. Kaldı ki aynı şehirde bile olsa zaruri ihtiyaçları karşılamak için zaman mefhumuna ihtiyaç duyulmaktadır. Durum bu şekilde iken aile bireylerinin vefatı halinde, cenazenin memleketlerinde bulunmaları veya memleketine götürülmeleri hallerinde memurların yasal izni olması gerekmektedir.

657 sayılı devlet memurlarının eşinin doğum yapması, anne, baba ve kardeşin vefatında sağlanan bu yasal izinlerin yine aile bireylerinden olan büyükanne ve büyükbabalar içinde uygulanması gerekmektedir.

Kanun Teklifinin Metni

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

Madde 1- 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun "Mazeret izni" başlıklı 104. Maddesinin B bendine aşağıdaki cümle eklenmiştir.

Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.

“Ayrıca, Memurun kendisinin veya eşinin Büyükbaba ve Büyükannesinin vefatı halinde de isteği üzerine 7 günlük izin verilir.”

Madde 2 - Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 3 - Bu Kanun hükümlerini Bakanlar kurulu yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.