logo yeni

calisanlar2 copy

YILLIK İZİN HAKKI BULUNAN MEMUR 657 SAYILI KANUNUN 104/C MADDESİNDEN YARARLANABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma İzin

dilekceDevlet memurlarına, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda sayılan mazeretler dışındaki sebeplerle de mazeret izni verilmesi mümkün olabilmekle birlikte, yıllık izin hakkı bulunan memurlara bu iznin verilmesi konusunda tereddüt yaşanabilmektedir.

657 sayılı Kanunda; hamilelik, doğum, engelli çocuk, evlilik ve ölüm mazeretlerine bağlı olarak kullanılabilecek mazeret izinlerinin memurun talebi üzerine verilmesinin zorunlu olduğu, bu haller dışındaki herhangi bir sebeple istenen mazeret izinlerinin verilmesi konusunda ise amirin takdir hakkının bulunduğu yönünde düzenleme yer almıştır.

Kanunda sayılan mazeretler dışındaki mazeretler sebebiyle izin

Memurun talebinin amirleri tarafından uygun görmesi halinde, bir yıl içinde (takvim yılı) toptan veya bölümler halinde 10 gün süre ile mazeret izni kullanmaları mümkündür. 

Ancak, 10 günlük sürenin bölümler halinde kullanılması durumunda, bir defa izin verilmiş olması memurun yıl içerisinde yeniden talep edeceği (10 günden kalan kısım için) mazeret izinlerinin de mutlaka verileceği anlamına gelmemektedir. 

10 günden başka mazeret izni talebi

Öte yandan, gerekli olması durumunda, aynı şekilde 10 gün daha mazeret izni verilmesi söz konu olabilmekle birlikte, ikinci defa verilen izin memurun yıllık izninden düşülecektir.

Ancak, ikinci defa 10 güne kadar mazeret izin verilebilmesi için, izin talebinin zorunlu bir sebepten kaynaklandığı konusunda amirde kanaat oluşması gerektiği düşünülmektedir.

Öte yandan, 10 günlük mazeret izninin uzatılması hususu, zorunlu mazeretler söz konusu olsa bile öğretmenler hakkında uygulanmamaktadır.

Yıllık izin hakkı olan memura verilecek mazeret izni

Devlet memurlarının yıllık izin hakkının kullanımı ile mazeret izinlerinin kullanımı arasında 657 sayılı Kanunda herhangi bir ilişki kurulmamıştır. 

Öte yandan, yıllık izin hakkı bulunmayan ve yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılan öğretmenlere de, yılın diğer zamanlarında ihtiyaç duymaları halinde 10 güne kadar mazeret izni verilebilmektedir.

Ayrıca, Kanunda sayılan mazeretler dışındaki sebeplerle verilebilen 10 günlük mazeret izni sonrasında yeniden 10 güne kadar mazeret izni verilmesi durumunda, ilk 10 günü aşan izinler yıllık izinden düşülmektedir.

Değerlendirmemiz

657 sayılı Kanunda belirtilen mazeretler dışındaki sebeplerle izin talebinde bulunan memurlara verilecek mazeret izinleri konusunda, memurunyeri.com olarak;

**Yıllık izin hakkı bulunan memurlara da, mazeretlerine istinaden yıl içerisinde 10 güne kadar mazeret izni verilebileceğini,

**İzin verme konusunda amirin takdir hakkı bulunduğundan, memurun yıllık izin hakkı olup olmadığına da bakılarak, yıllık izin hakkı olan memurun mazeret ini talebinin amir tarafından kabul edilmeyebileceğini,

**Yıllık izin hakkı olan memura, yıl içerisinde ikinci defa 10 güne kadar mazeret izni verilmesinin uygun olmayacağını

düşünmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.