logo yeni

calisanlar2 copy

GEÇERLİ SAYILMASI İÇİN SAĞLIK KURULU ONAYI GEREKEN HASTALIK RAPORLARI

Aktif . Yayınlanma İzin

saglik2Kurum tabipliği, aile hekimliği veya Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalamış sağlık hizmeti sunucuları (resmi/özel) tarafından düzenlenen hastalık raporlarına istinaden, Devlet memurları çeşitli sürelerle hastalık izni kullanabilmektedirler.

Devlet memurları hakkında tek hekim tarafından düzenlenen hastalık raporuna istinaden hastalık izni kullanılabilmesi için bazı durumlarda bu raporun sağlık kurulu tarafından onaylanması gerekmektedir.

Yıl içinde toplam 40 günü aşan raporlar

Tek hekimlerin değişik tarihlerde düzenledikleri hastalık raporlarına istinaden yıl içerisinde toplam 40 gün hastalık izni kullanmış olan memurlar, yeniden tek hekim raporuna dayanarak hastalık izni kullanamazlar. 

Ancak, o yıl içerisinde toplam 40 günü aşan tek hekim raporlarının, resmi sağlık kurullarınca onaylanması durumunda, memurun hastalık izni kullanması mümkün olabilecektir.

Kontrol muayeneleri sonucu düzenlenen raporlar

Tek hekim en çok 10 güne kadar hastalık raporu düzenleyebilmektedir.  Tek hekim tarafından düzenlenen hastalık raporunda kontrol muayenesine gerek görüldüğünün belirtilmesi ve kontrol muayenesi sonucunda hastalık raporu düzenlenmesine ihtiyaç duyulması durumunda,  tek hekim tarafından en çok 10 gün daha rapor verilebilmektedir.

Yapılan kontrol muayenesi sonucunda, verilmesi gereken hastalık raporu süresinin 10 günü aşması durumunda, bu raporun Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalamış olan bir sağlık sunucusunun sağlık kurulu (resmi/özel) tarafından düzenlenmesi gerekir.  Ancak, o yerde böyle bir sağlık sunucusunun bulunmaması ve böyle bir sağlık sunucusunun bulunduğu yere hastanın naklinin mümkün olmadığı durumlarda, tek hekimler tekrar en çok 10 gün süreli hastalık raporu düzenleyebilir. Tek hekimin düzenleyeceği bu üçüncü raporun geçerli sayılabilmesi için, ilgili İl Sağlık Müdürlüğünün belirleyeceği sağlık kurullarınca (resmi/özel) onaylanması gerekecektir. 

 

Bu yazıya ait tüm haklar memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.