logo yeni

calisanlar2 copy

HİZMET SÜRESİNE GÖRE HAK KAZANILAN AYLIKSIZ İZNİN KULLANILMASI

Aktif . Yayınlanma İzin

tembelBelli bir hizmet süresini tamamlayan memurların aylıksız izin kullanması mümkün olmakla birlikte, bu iznin verilmesinde esas alınacak hizmet süreleri ile iznin kullanımına ilişkin hususlarda tereddütler yaşanabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun108 inci maddesinde, aylıksız izin kullanılabilecek haller arasında; yıllık izin kullanımına esas hizmet süresi 5 yıldan fazla olanlara 1 yıl süre ile aylıksız izin verilmesi de düzenlenmiştir.        

Hizmet süresi şartı

Hizmet süresine bağlı olarak aylıksız izin kullanabilmek için, ilgili memurun yıllık izin kullanmasında esas alınan hizmet süresinin 5 yıldan fazla olması gerekmektedir.

Yıllık izin hesabında esas alınan süreler konusuna, çıkarılan Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğleri ve Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen görüşlerle açıklama getirildiği görülmektedir.

Bu çerçevede, yıllık izin süresi hesabında, memuriyette geçen hizmet sürelerinin yanı sıra memuriyette geçmemiş bazı süre ve hizmetler de değerlendirilmektedir.

Değerlendirilecek olan memuriyet dışı hizmetler

Memuriyet ışında geçirilen sürelerden;

**Hangi statüde olursa olsun (işçi, sözleşmeli, 4/B, 4/C gibi) kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet sürelerinin tamamı,

**Devlet memurlarının kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilen özel sektör hizmet süreleri (Teknik hizmetlerde, sağlık hizmetlerinde, avukatlık hizmetlerinde, basın hizmetlerinde ve eğitim hizmetlerinde geçen bazı çalışma süreleri, memuriyette girilecek hizmet sınıfına göre farklı süre ve şekillerde değerlendirilmektedir.),

**Avukatlık stajında geçen süreler,

**Kullanılan yasal izinlerden; yıllık izin, mazeret izni, hastalık izni ve aylıklı refakat izin süreleri,

**Askerlik hizmetinde geçen süreler

yıllık izne esas hizmet süresi hesabına dahil edilmektedir.

Aylıksız iznin kullanılması

Hizmet süresine bağlı olarak yıllık izin kullanılması, bazı koşullara bağlanmıştır. Buna göre, memur;

-Yıllık izin kullanmasında esas alınan süreler itibarıyla 5 hizmet yılını tamamlamış olmalıdır.

-Aylıksız izin kullanma konusunda talepte bulunmalıdır.

-Memuriyeti boyunca bu şekilde 2 defadan fazla izin kullanamaz.

-Memuriyeti boyunca bu şekilde kullanacağı iznin toplam süresi bir yılı geçemez.

Bu iznin kullanılamayacağı durumlar

Hizmet süresine bağlı aylıksız izin kullanmak için gerekli diğer koşullara sahip olmakla birlikte; sıkıyönetim, olağanüstü hâl veya genel hayata müessir afet hâli ilan edilen bölgelere yer değiştirme suretiyle belli bir süre görev yapmak üzere zorunlu olarak sürekli görevle atanan memurlar, bu bölgelerdeki görev süreleri içinde söz konusu aylıksız izin hakkını kullanamazlar.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.