logo yeni

calisanlar2 copy

EŞİ TEDAVİ GÖRENLERİN KULLANABİLECEĞİ İZİNLER

Aktif . Yayınlanma İzin

refakat2Eşi bir kaza sonucu yaralanmış veya hastalığa yakalanmış olan memurlara, eşinin sağlık durumuna bağlı olarak da değişebilen süre ve şartlarda izin verilebilmektedir.

Mazeret izni

Devlet memurlarının mazeret izni kullanmaları mümkün olmakla birlikte, izin gerektiren mazeretlerin bir kısmı Kanunda sayılarak belirtilirken, sayılmayan hususlar için mazeret izni verilmesi ise amirin takdirine bırakılmıştır.

657 sayılı Kanuna göre; evlilik, hamilelik, doğum ve ölüm mazeretleri nedeniyle mazeret izni verilmesi zorunlu tutulmuştur.

Kanundaki mazeretler dışında bir sebeple memur tarafından izin talebinde bulunulması durumunda, bu talep; merkezde atamaya yetkili amir, ilde vali, ilçede kaymakam ve yurt dışında diplomatik misyon şefi tarafından değerlendirilmekte ve uygun görülmesi halinde 10 güne kadar mazeret izni verilebilmektedir. Bu sürenin zorunlu hallerde uzatılmak istenmesi (öğretmenler hariç) halinde, yıllık izinden düşülmesi şartıyla 10 güne kadar yeniden mazeret izni verilmesi mümkündür.

Bu düzenlemeye göre, eşi ağır bir kaza geçiren veya tedavisi uzun süren bir hastalığa yakalanan memurlara 10 güne kadar mazeret izni verilebilmektedir. Bu sürenin uzatılmak istenmesi halinde yıllık izinden düşülmesi şartıyla 10 güne kadar yeniden mazeret izni verilmesi mümkündür. Verilmesi amirin takdirinde olan mazeret izni konusundaki ayrıntılar için tıklayınız…

Mazeret izinleri süresince, fiili çalışmaya bağlı ödemeler hariç olmak üzere memurların malî haklarına ve sosyal yardımlarına dokunulmaz.

Refakat izni

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 105 inci maddesinin son fıkrasında, “… memurun bakmakla yükümlü olduğu veya memur refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hâllerinde, bu hâllerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, aylık ve özlük hakları korunarak, üç aya kadar izin verilir. Gerektiğinde bu süre bir katına kadar uzatılır.” denilmiştir.

Bu hükme göre, eşi ağır bir kaza geçiren veya tedavisi uzun süren bir hastalığa yakalanan memurlara aynı hastalık için 6 aya kadar refakat izni verilebilmektedir. Refakat izni konusundaki ayrıntılar için tıklayınız…

Refakat izni süresince memurların aylık ve özlük hakları korunur ve herhangi bir kesinti yapılmaz.

Aylıksız izin

Devlet Memurları Kanununun 108 inci maddesinin (A) bendinde,  “Memura, 105 inci maddenin son fıkrası uyarınca verilen iznin bitiminden itibaren, sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, istekleri üzerine onsekiz aya kadar aylıksız izin verilebilir.” denilmiştir.

Bu düzenlemeye göre, eşi ağır bir kaza geçiren veya tedavisi uzun süren bir hastalığa yakalanan memurlara, aynı hastalık için 6 ay süre ile refakat izni kullanmış olması durumunda 18 ay süreyle aylıksız izin verilebilmektedir. Aylıksız izin konusundaki ayrıntılar için tıklayınız…

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.