logo yeni

calisanlar2 copy

YILLIK İZİNDE ALINAN RAPORUN İZİN KULLANIMINA ETKİSİ

Aktif . Yayınlanma İzin

hastaDevlet memurları yıllık izinlerini kullanmakta iken, hastalıkları sebebiyle haklarında kısa ya da uzun süreli hastalık raporu düzenlenebilmektedir.

Yıllık izinde olan memurun hastalık raporuna istinaden hastalık izni kullanması durumunda, bazen hastalık izni bitiminde, bazen de hastalık izni bitimi sonrası yıllık izin kullanarak göreve başlaması durumu söz konusu olabilmektedir.

İlgili mevzuat

657 sayılı devlet Memurları Kanununun “Yıllık izinlerin kullanılışı” başlıklı 103 üncü maddesinde “Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. …” denilmiştir.

Öte yandan, Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları ile Hastalık ve Refakat İznine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin “Yıllık izinde hastalık raporu alınması” başlıklı 8 inci maddesinde;

“Yıllık iznini kullanmakta iken hastalık raporu verilen memurun hastalık izin süresinin, yıllık izninin bittiği tarihten önce sona ermesi hâlinde, memur kalan yıllık iznini kullanmaya devam eder.

Yıllık iznini kullanmakta iken hastalık raporu verilen memurun hastalık izin süresinin yıllık izninin kalan kısmından daha fazla olması hâlinde, hastalık izninin bitimini müteakiben memurun göreve başlaması zorunludur.

Yıllık iznini kullanmakta iken hastalık raporu verilen memurun hastalık izni ile yıllık izninin aynı tarihte bitmesi hâlinde, memur izinlerin bittiği tarihte görevine başlar.

Hastalık izinleri sebebiyle kullanılamayan yıllık izinler 657 sayılı Kanunun 103 üncü maddesine göre kullandırılır.” hükümlerine yer verilmiştir.

Yıllık izinde hastalık izni kullanılması halleri

Yıllık izinde iken alınan ve hastalık iznine dönüştürülen raporlara dayanılarak kullanılan iznin süresi, memurun göreve ne zaman başlayacağı hususunu da etkilemektedir. Buna göre;

**Kalan izin süresinden daha kısa süre hastalık izni kullanılması: Bu durumda, memur hastalık izni sonrasında hemen işe başlamayacak ve hastalık izni kullanmaya başladığı tarihte kalan yıllık izin süresinden hastalık izni düşüldükten sonra kalan yıllık izin süresini kullanarak göreve başlayacaktır.

Örneğin, 10 gün süre ile yıllık izin alan memurun 2 gün izin kullandıktan sonra 5 günlük rapor alması durumunda, raporun bittiği tarihten sonra 3 gün daha yıllık izin kullanarak göreve başlaması mümkün olabilecektir. Kullanılmayan 5 günlük yıllık izin ise yıllık izin kullanma usulüne uygun olarak kullanılacaktır.

**Kalan izin süresi ile aynı süre kadar hastalık izni kullanılması: Bu durumda, memur hastalık izni sonrasında hemen işe başlayacaktır.

Örneğin, 10 gün süre ile yıllık izin alan memurun 2 gün izin kullandıktan sonra 8 günlük rapor alması durumunda, raporun bittiği tarihte göreve başlaması gerekecektir. Kullanılmayan 8 günlük yıllık izin ise yıllık izin kullanma usulüne uygun olarak kullanılacaktır.

**Kalan izin süresinden daha uzun süre hastalık izni kullanılması: Bu durumda, memur hastalık izni sonrasında hemen işe başlayacaktır.

Örneğin, 10 gün süre ile yıllık izin alan memurun 2 gün izin kullandıktan sonra 15 günlük rapor alması durumunda, raporun bittiği tarihte göreve başlaması gerekecektir. Kullanılmayan 8 günlük yıllık izin ise yıllık izin kullanma usulüne uygun olarak kullanılacaktır.  

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

         

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.