logo yeni

calisanlar2 copy

GÖREVE ÇAĞRILAN MEMUR YILLIK İZİNDE İSE NE YAPMALI?

Aktif . Yayınlanma İzin

tatilde-memurYıllık izin kullanmakta iken kurumu tarafından göreve çağrılan memurun göreve gitmeyerek izin kullanmayı sürdürmesi çeşitli sorunlara sebep olabilmektedir.

İlgili mevzuat

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 23 nci maddesinde "Devlet memurları, bu kanunda gösterilen süre ve şartlarla izin hakkına sahiptirler." denilmiş, 102 nci maddesinde ise “Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (On yıl dahil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilir." hükmüne yer verilmiştir. 

Öte yandan, söz konusu Kanunun yıllık izinlerin kullanılışını düzenleyen 103 üncü maddesi ile “Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Birbirini izliyen iki yılın izni bir arada verilebilir.”  denilmek suretiyle, yıllık izinlerin kullanılmasına ilişkin usul ve şartlar konusunda amirlere takdir yetkisi verilmiştir.

Ayrıca, 657 sayılı Kanunun 94 üncü maddesinde "Mezuniyetsiz veya kurumlarınca kabul edilen mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin kesintisiz 10 gün devam etmesi halinde yazılı müracaat şartı aranmaksızın çekilme isteğinde bulunulmuş sayılır" hükmü düzenlenmiştir.

Göreve çağrılan memur

Amirin uygun göreceği zamanlarda izin kullanabilecek olan memurun, yıllık izin kullanmakta iken hizmetine ihtiyaç duyulması veya kurumu tarafından yürütülen iş ve işlemlerde yaşanacak aksamaların önlenmesi amacıyla, amiri tarafından göreve çağrılabilir.

Görevine usulüne uygun olarak çağrılan memurun, kabul edilebilir bir mazereti bulunmadığı takdirde, kurumu tarafından belirtilecek süre içerisinde görevine dönmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Göreve dönmeyen memur

Göreve çağrıldığı halde, yıllık izinli olduğunu ileri sürerek göreve başlamayan memur hakkında disiplin işlemleri başlatılıp ceza verilebileceği gibi, göreve gelmesinin istendiği tarihten itibaren göreve başlamadığı günlerin kesintisiz 10 güne ulaşması durumunda ise ilgili memur hakkında "çekilmiş sayılma” yönünde işlem tesis edilebileceğini de memurunyeri.com olarak değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.