logo yeni

calisanlar2 copy

1,5 GÜNLÜK YENİ BİR BAYRAM TATİLİ İÇİN KANUN TEKLİFİ VERİLDİ

Aktif . Yayınlanma İzin

meclisAleviler tarafından kutlanan “Gadir Hum Bayramı”nın dini bayramlar arasına alınması ve bu bayram nedeniyle 1,5 günün resmi tatil kabul edilmesi için Meclis Başkanlığına Kanun Teklifi sunuldu.

Milletvekili Aytuğ ATICI tarafından verilen “Ulusal Bayram Ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ile, Alevilerin kutladığı Gadir Hum Bayramının dini bayramlar arasına almak ve o günü resmi tatil olarak kabul etmek suretiyle Alevilerin dini gereklerini rahatlıkla ve gerektiği gibi yaşamalarının sağlanmasının amaçlandığı ifade edilirken, Teklifin gerekçesinde özetle şu hususlara yer verildi:

-Gadir Hum Bayramı Alevilerin en kutsal bayramıdır. Gadir Hum olayı aslında sadece Alevileri değil tüm Müslümanları ilgilendirir. Milyonlarca Alevi, Gadir Hum Bayramını kutlamak ve dinin gereklerini yaşamak ve yerine getirmek isterken, resmi işlerin devam etmesinden dolayı zor durumda kalmaktadır.

-İnsanların dinlerinin gereklerini yerine getirme, özel günlerini yaşamaları, taraf olduğumuz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin “Düşünce, vicdan ve din Özgürlüğü” başlığı altında güvence altına alınmıştır.

Toplumun bir kesiminin dininin gereklerini yerine getirmesi için her türlü düzenleme yapılırken diğer bir kesimin gereklerinin engellenmesi, taraf olduğumuz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesin “Düşünce, vicdan ve din Özgürlüğü” maddesi ve Anayasamızın eşitlik ilkelerinin ihlali anlamındadır.

Söz konusu Kanun Teklifi

ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİLLER HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 17/3/1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2. Madde, 1. Fıkra, B) Dini Bayramlar Şunlardır: bendine,

“3. Gadir Hum Bayramı. Arefe günü saat 13.00’ten itibaren 1,5 gündür.” alt bendi eklenmiştir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihînde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılarda "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.