logo yeni

calisanlar2 copy

BABALIK İZNİ NE ZAMANA KADAR KULLANILABİLİR?

Aktif . Yayınlanma İzin

babaEşi doğum yapan memurlara babalık izni kullanma hakkı tanınmış olmakla birlikte, bu iznin kullanılma zamanı konusunda tereddütler yaşanabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Mazeret izni” balıklı 104 üncü maddesinin (B) bendinde; “Memura, eşinin doğum yapması halinde, isteği üzerine on gün babalık izni; ... verilir.” denilmiş ve söz konusu iznin hangi tarihten başlayacağına ilişkin başka bir düzenleme ise 657 sayılı Kanunda ve başka bir düzenlemede yer almamıştır.

Devlet Memurları Kanununda yer alan mevcut düzenleme, memura isteği üzerine babalık izni verilebilmesini, eşinin doğum yapmasına bağlamaktadır. Buna göre, eşinin doğum yapmasıyla birlikte memur babalık iznine hak kazanmaktadır.

Ölü doğum yapılması

Eşinin doğum yapması nedeniyle memura verilen bir izin olması nedeniyle, eşi ölü doğum yapan memurun da bu izinden yararlanması gerektiği değerlendirilmektedir.

İzin ne zaman kullanılmalıdır?

Devlet Personel Başkanlığı’nın konuya ilişkin görüşlerinde, memura isteği üzerine verilen babalık izninin, eşin doğum yaptığı tarihten itibaren başlayacağı ve doğum olayının gerçekleştiği tarihten itibaren 15 gün veya 1 ay sonra babalık izninin kullanılamayacağı ifade edilmiştir.

Ancak, babalık izninin mutlaka doğum olayının gerçekleştiği tarihten itibaren başlatılması kuralının getirilmesi, memura tanınan bu hakkın bazı durumlarda kullanılamaması gibi durumların da yaşanmasına neden olabilecektir.

Örneğin, memurun kanuni izinlerini kullanması sırasında eşinin doğum yaptığı bazı hallerde, babalık izni kısmen ya da tamamen kullanılamayacaktır.

Bu çerçevede, Kanun ile memura tanınmış olan bir hakkın kullanımının, açıkça düzenlenmemiş olan bir tarih şartına bağlanmasının, memurlar arasında eşit olmayan uygulamalara da sebep olacağı göz önünde bulundurduğumuzda, memurunyeri.com olarak; babalık izni kullanma tarihinin, doğumun gerçekleşmesinden sonra memurun görevde olacağı ilk günden başlatılmasının daha uygun olacağını değerlendirmekteyiz.   

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.