logo yeni

calisanlar2 copy

DOĞUM YAPTIKTAN SONRA MEMUR OLANLARIN DOĞUMA BAĞLI İZİN HAKKI

Aktif . Yayınlanma İzin

bebekMemuriyete ilk defa veya yeniden başlayan kadın memurların, göreve başlamadan önce doğum yapmış olma durumları da söz konusu olabilmekte ve bu memurların;  analık izni, aylıksız izin ve süt izni kullanma konusunda bazı kurumlarda sıkıntı yaşadıkları da görülebilmektedir. 

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun;

-“İzin” başlıklı 23 üncü maddesinde “Devlet memurları, bu kanunda gösterilen süre ve şartlarla izin hakkına sahiptirler.”

-“Mazeret izni” başlıklı 104 üncü maddesinin (A) bendinde, “Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı hafta süreyle analık izni verilir.”

-“Aylıksız izin” başlıklı 108 inci maddesinin (B) bendinde,  “Doğum yapan memura, 104 üncü madde uyarınca verilen doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden … itibaren istekleri üzerine yirmidört aya kadar aylıksız izin verilir.”

-“Mazeret izni” başlıklı 104 üncü maddesinin (D) bendinde, “Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde birbuçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.”

denilmiştir.

Bu hükümlerin memurunyeri.com olarak birlikte değerlendirilmesinden, memuriyete doğum yaptıktan sonra başlayan memurun;

**Doğum yaptığı tarihten itibaren geçecek 8 hafta içerisinde analık izni kullanmasının,

**Doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta geçtikten sonra, 24 aylık süre doluncaya kadar geçecek süre içerisinde aylıksız izin kullanmasının, (Doğumdan ne kadar süre sonra göreve başlandığına bağlı olarak kullanılabilecek aylıksız izin süresi değişebilecektir.)

**Doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta geçtikten sonra, çocuğunu emzirmesi için ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde birbuçuk saat süt izni kullanmasının  (Bu sürelerde aylıksız izinli değilse)

mümkün olabileceği  düşünülmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.