logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURUN ULUSLARARASI BİR KURULUŞTA GÖREV ALMASI NASIL OLUR?

Aktif . Yayınlanma İzin

uluslararasi-kurulusDevlet memurları, kurumlarının muvafakati ile yabancı memleketlerin resmî kurumlarında veya uluslararası kuruluşlarda belli sürelerle görev alabilmektedirler.

Yabancı bir memleket veya uluslararası kuruluşta görev alınması

Memurlar, yabancı memleketlerin resmî kurumlarında veya uluslararası kuruluşlarda kurumlarının muvafakati ile görev alabilirler.

Görevlendirme yapacak kurumun, görevlendirmeye ilişkin yazısının bulunması gerekir. İlgili memurun görevlendirilmesinin yapılacağına ilişkin bir yazı olmaksızın, sadece ilgilinin talebi üzerine bu tür görevlendirme için izin verilmez. 

Kurumlardan bu şekilde ayrılacak olanlara talepleri üzerine aylıksız izin verilir.  Aylıksız izin, ilgili Bakan onayı ile verilir ve bu izin her üç yılda bir ilgili Bakan onayı ile yenilenir.

Aylıksız izin verilebilecek süre

Devlet memurlarına, memuriyetleri süresince;

-Yabancı memleketlerin resmî kurumlarında on yıla,

-Uluslararası kuruluşlarda yirmibir yıla

kadar aylıksız izin verilebilir.

Memuriyete ilişkin hakları

Kendilerine aylıksız izin verilen memurların kadro ile ilişkileri devam eder ve yabancı memleketlerde veya uluslararası kuruluşlarda görevde geçen süreler, bu sürelere ait primlerin ilgili mevzuat hükümlerine göre  ödenmiş olması kaydıyla, fiili hizmet süresinden sayılmaktadır.

Memuriyete geri dönmeleri

Yabancı devletlerde veya uluslararası kuruluşlarda görev almak üzere kendilerine aylıksız izin verilenlerin, görevlerine dönmek istemeleri halinde (izin süresinin sonunda ya da izin süresi bitmeden), boş kadro durumuna göre kurumları tarafından durumlarına uygun kadrolara atanırlar.

Yapılacak atamalarda, ilgili kadro için aranan seçme ve sınav gibi koşulların da yerine getirilmesi gerekir.

Göreve dönecek olanların yabancı memleketlerde veya uluslararası kuruluşlarda geçirdikleri hizmet sürelerinin her yılı bir kademe ilerlemesine ve her 3 yılı bir derece yükselmesine esas olacak şekilde değerlendirilir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.