logo yeni

calisanlar2 copy

SEMİNERE KATILAN PERSONELE HANGİ İZİN VERİLMELİDİR?

Aktif . Yayınlanma İzin

adaletValilik oluru ile seminere katılması uygun görülen personele, seminere katılmak için kurumu tarafından izin verilmemesi ve aldığı yıllık izin ile katıldığı seminer sonrasında yıllık iznini keserek göreve başlama yönündeki talebinin reddedilmesi hukuka uygun görülmedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı taşra teşkilatı ilçe müdürlüğünde görev yapan Mühendis, düzenlenecek bir seminere katılmasının Valilik oluru ile uygun görülmesi üzerine, bu seminere katılmak için 3 gün süre ile mazeret izni istemiş, bu talebinin kabul edilmemesi üzerine yıllık izin istemiş ve kendisine 24 gün izin verilmesi üzerine seminer sonrası yıllık iznini kesip  göreve başlamak isteyince de bu talebi kabul edilmeyince, konu idari yargıya intikal etmiştir.

Davaya bakan İzmir 4. İdare Mahkemesi; yıllık izin kullanan kamu görevlisinin yıllık iznini keserek göreve başlama imkanının bulunmayacağı ve görevlendirme kapsamında geçen sürelerin yıllık izinden düşülmesinin de söz konusu olamayacağı değerlendirmesinde bulunmuştur.

Öte yandan, Mahkeme Kararında; Davacının semine katılmak için valilik oluru ile görevlendirilmesi nedeniyle kendisine mazeret izni verilmemesi işleminde ve seminer sonrasında göreve başlamak için yaptığı başvurunun reddedilmesinde hukuka uyarlık görülmediğine hükmederek, bu işlemlerin iptaline karar vermiştir.

Mahkeme Kararı:

seminer-mazeret-izni-1seminer-mazeret-izni-2

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.