logo yeni

calisanlar2 copy

DOĞUM YAPAN MEMURUN HAKLARI NELERDİR?

Aktif . Yayınlanma İzin

dogum-yardimiDoğum yapan memurlar, doğuma bağlı bazı haklar elde etmektedirler. Bu haklardan bazılarının kazanılması doğum olayının gerçekleşmiş olmasına bağlı olmakla birlikte, doğum öncesinde yararlanılabilecek haklar da söz konusudur.

Kadın memurların hamilelik döneminde ve doğum yapmasından sonra sahip olduğu haklardan bazılarını memurunyeri.com olarak şu şekilde özetleyebiliriz.

Mazeret izni hakkı

Kadın memurun; doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süreyle analık izni (mazeret izni) kullanma hakkı vardır. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta eklenir.

Mazeret izni hakkındaki makalemiz

Süt izni hakkı

Doğum yapan memur, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk 6 ayda günde üç saat, ikinci 6 ayda günde birbuçuk saat süt izni kullanabilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esas alınır.

Süt izni ve kullanımı hakkındaki makalemiz

Aylıksız izin hakkı

Doğum yapan memurun, doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden itibaren, istemesi halinde 24  aya kadar aylıksız izin kullanma hakkı vardır.

Aylıksız izin kullanılabilecek haller hakkındaki makalemiz.

Nöbet tutmama hakkı

Günün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan kadın memurlara;

-Tabip raporunda belirtilmesi hâlinde hamileliğin 24 üncü haftasından önceki sürelerde,

-Hamileliğin 24 üncü haftasından itibaren,

-Doğumdan sonraki iki yıl süre içerisinde

gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez.

Gece çalıştırılmaları yasak olan memurlar hakkındaki makalemiz.

Doğum yardımı hakkı

Doğum yapan memura, 2500 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktarda doğum yardımı ödeneği verilir. Ancak, babanın da Devlet memuru olması halinde bu ödenek babaya verilir.

1 Temmuz 2013 tarihinden geçerli olarak, çocuğu olan memura, net 191,98.-TL doğum yardımı yapılmaktadır.

Doğum yardımı ödeneği hakkındaki makalemiz.

Aile (çocuk) yardımı hakkı

Doğum yapan memur, her ay aylıklarıyla birlikte ödenmek üzere,  her çocuk için 250 gösterge rakamının (72 ay ve daha küçük çocukların her biri için 500 gösterge rakamının) aylık katsayısı ile çarpılması sonucu bulunacak miktarda aile yardımı almaya hak kazanır.

1 Temmuz 2013 tarihinden geçerli olarak, 72 ay ve daha  aydan her çocuk için 38,40.-TL, daha büyük  her çocuk için ise 19,20.-TL aile yardımı ödenmektedir.

Aile yardımı ödeneği hakkındaki makalemiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.