logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURUN YILLIK İZNİ VERİLMEZSE NE OLUR?

Aktif . Yayınlanma İzin

izin2Somut herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin memurun yıllık izin talebinin reddedilerek yasal hakkı olan iznin kullandırılmaması, memurun üzüntü ve ıstırap duymasına ve böylelikle manevi zarara uğramasına neden olacağından, bu işlemler nedeniyle memura tazminat ödenmesi gerektiği yönünde yargı kararları verilmektedir.

Benzer bir konuda açılan davaya bakan Bursa 3. İdare Mahkemesi 29.04.2009 tarih ve E:2008/631, K:2009/293 sayılı Kararıyla, yıllık izin kullandırılmayan memura manevi tazminat ödenmesine hükmederken, temyiz aşamasında konuyu değerlendiren Danıştay 12. Dairesi de 26.09.2012 tarihli ve E:2009/4964, K:2012/5278 sayılı Kararıyla manevi tazminat ödenmesine ilişkin Kararı onamıştır.

Mahkeme kararlarına göre, Dava konusu olayda;

**Belediyede Uzman olarak görev yapan personelin, 2008 yılında talep ettiği yıllık izinlerin verilmemesi üzerine manevi tazminata uğradığı iddiasıyla dava açılmıştır.

**Personelin, bazı özel işlerini görmek amacıyla (1) gün süre ile yıllık izin kullanmak amacıyla 2008 yılında yaptığı başvuru  “Uygun Değildir” şerhi konularak reddedilmiştir. Yaklaşık üç ay sonra (4) gün süre ile yıllık izin kullanmak için yeniden talepte bulunulmuş, bu defa da onay bölümü çizilerek izin talebi reddedilmiştir. Yaklaşık bir ay sonra,  2007 yılına ait 15 gün yıllık izni kullanmak isteyen memurun bu yöndeki talebi ne herhangi bir cevap verilmemiştir.

**Personelin izin taleplerinin, görev yapılan birim tarafından uygun görülmesine rağmen onay makamınca herhangi bir gerekçe de gösterilmeden reddedilmiştir.

**Mahkeme, somut herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin memurun Yasal hakkı olan izinin kullandırılmaması işlemleri nedeniyle duyduğu üzüntü ve ıstıraptan dolayı manevi zarara uğradığına ve bu manevi zarar karşılığı bir miktar tazminatın ödenmesi gerektiğine karar vermiştir.

**Personele izninin kullandırılmamasının, olayın gelişimi dikkate alındığında  kasta dayalı olmayan hukuki hata olarak nitelendirilmesine olanak bulunmadığı, dolayısıyla hükmedilen tazminatı ödeyecek olan idarenin, olayda kişisel kusuru ve sorumluluğu saptanacak kişilere yasal yollarla rücu etmesi gerektiği belirtilmiştir.

**İdare Mahkemesi  tarafından, manevi tazminat davasında memur lehine 1.000 TL tazminat ödenmesine hükmedilmiş ve bu karar Danıştay 12.Dairesi tarafından da onanmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.