logo yeni

calisanlar2 copy

FAZLA ÇALIŞMA KARŞILIĞI İZİN NASIL KULLANILIR?

Aktif . Yayınlanma İzin

fazla-calisma2Kamu kurum ve kuruluşlarında günlük çalışma saatleri dışında çalıştırılan personel, bu çalışmalar karşılığında (fazla çalışma ücreti ödenen süreler hariç) izin kullanma hakkına sahiptir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Fazla çalışma ücreti” başlıklı 178 inci maddesinin (B) bendinde, fazla çalışma ücreti verilmeksizin personele fazla çalışma yaptırılması halinde, bu çalışmalar karşılığında ilgili personele izin verilmesi hususu düzenlenmiştir.

Kanunun ilgili düzenlemesinde “Kurumlar gerektiği takdirde personelini günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma ücreti vermeksizin çalıştırabilirler. Bu durumda personele yaptırılacak fazla çalışmanın her sekiz saati için bir gün hesabı ile izin verilir. Ancak, bu suretle verilecek iznin en çok on günlük kısmı yıllık izinle birleştirilerek yılı içinde kullandırılabilir.” denilmiştir.

Fazla çalışma karşılığı izin süresi en fazla ne kadar olabilir?

Mesai saatleri dışında yaptırılan fazla çalışmanın her 8 saati için bir gün hesabıyla izin verilir. Düzenlemede fazla çalışma yaptırılacak süreye sınır getirilmediğinden, yapılan fazla çalışmaya göre izin süresi de farklılık gösterebilecektir.

Bu izin ne zaman kullanılır?

Fazla çalışma karşılığı verilecek izinlerin, fazla çalışma yapılan günleri izleyen yakın günlerde kullanılması (personelin dinlenmesi ve vücut sağlığı bakımından) esas olmakla birlikte, bu izinlerin en fazla 10 günlük kısmı yıllık izinle birleştirilebilecektir.

Yıllık izinle birleştirilen fazla çalışma karşılığı izinlerin, fazla çalışma yapılan yıl içerisinde kullanılması gerekecektir. Fazla çalışma karşılığı biriken izinlerin yıllık izinle birleştirilerek kullanılması, ilgili yıl içerisinde sadece bir defa yapılabilecektir.

Yıllık izin ile birleştirilen izinlerin dışında kalan izinler ise fazla çalışmalar sonrası bölümler halinde ve idare tarafından uygun görülecek zaman ve süreler de kullanılabilecektir.

Ancak, yıl sonuna doğru yapılan fazla çalışmalar karşılığında kullanılacak izinlerin bir sonraki yıla sarkması halinde, izleyen yıl içerisinde de bu izinlerin kullanılmasının mümkün olabileceği memurunyeri.com olarak değerlendirmekle birlikte, bu izinlerin izleyen yıla ait yıllık izinle birleştirilmesi ise mümkün olamayacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.