logo yeni

calisanlar2 copy

YILLIK İZİN SÜRESİNİ ARTIRAN KANUN TEKLİFİ MECLİSTE

Aktif . Yayınlanma İzin

izinHakim ve Savcılar ile Türk Silahlı Kuvvetleri personeline tanınan izin hakkının 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi personele de tanınması amacıyla hazırlanan ve Devlet memurlarının yıllık izin süresinin 30 gün olarak düzenlenmesini öngören Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Milletvekili M.Sezgin TANRIKULU tarafından hazırlanan Kanun Teklifinin Gerekçesinde;

-657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 102. maddesinde “Devlet memurlarının yıllık  izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (On yıl dahil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilir.”

-Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun 125. Maddesinde “Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup subay ve astsubayların barışta her yıl 45 gün izin almaya hakları vardır. Bu müddete yol dahil değildir. Bu iznin 15 günü mazeret izni olarak kullanılır.”

-2802 Sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununun 56. Maddesinde “Yıllık ara vermeden yararlanmayan hakim ve savcılara Adalet Bakanlığınca uygun görülecek zamanlarda normal yol süresi hariç otuz gün yıllık izin verilir”

hükümlerinin yer aldığı belirtilerek,  subay ve astsubaylar ile hakim ve savcılara tanınan izin hakkının 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memurla tanınmamasının eşitlik ilkesine aykırı olduğu ileri sürülerek, Kanun Teklifinin memurlar arasında eşitlik sağlanması amacıyla hazırlandığı ifade edildi.

Söz konusu Kanun Teklifi metni:

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 102. Maddesinin birinci cümlesi “Devlet memurlarının yıllık izin süresi, otuz gündür” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3-Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kumlu yürütür.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.