logo yeni

calisanlar2 copy

MAZERET İZİNLERİNİ ARTIRAN KANUN TEKLİFİ MECLİSTE

Aktif . Yayınlanma İzin

Kadın memura doğumdan sonra verilen 8 haftalık iznin 24 haftaya, evlenme ve ölüm olaylarında  memurlara verilen 7 günlük iznin 10 güne çıkarılmasını  ve herhangi bir sebeple 10 gün süre ile mazeret izni kullanabilecek olanlar kapsamına öğretmenlerin alınmasını  da öngören Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY ve Mersin Milletvekili Mehmet ŞANDIR imzası ile verilen Kanun Teklifi, bazı kanunlarda değişiklikler içeriyor. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, 4857 sayılı iş Kanunu ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik öngören Kanun Teklifi ile; söz konusu Kanunların doğum izni, mazeret izni, süt izni konulu hükümlerine değişiklikler getiriliyor.

Meclis Başkanlığına sunulan “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nde, 657 sayılı Kanunun “Mazeret  İzni” başlıklı 104 üncü maddesi yeniden düzenleniyor. Bu düzenlemeye göre;

-Kadın memura verilen 8 haftalık doğum sonrası analık izni süresi 24 haftaya çıkarılıyor.

-Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine eklenen 2 haftalık süre 4 haftaya çıkarılıyor.

-Memura; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine verilen 7 günlük izin süresi, 10 güne çıkarılıyor.

-Kanunda yazılan mazeret halleri dışındaki mazeretleri sebebiyle memurlara 10 gün izin verilmesi ve zaruret halinde aynı usulle on gün daha mazeret izni verilmesine ilişkin düzenleme kapsamından hariç tutulan öğretmenlere de bu iznin verilmesi imkanı getiriliyor.

Söz konusu Kanun Teklifi için tıklayınız…

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.