logo yeni

calisanlar2 copy

DİSİPLİN AFFI VE YILLIK İZİN HABERLERİ NE KADAR GERÇEK?

Aktif . Yayınlanma İzin

İki gündür ulusal medyada haberlerini duyduğumuz memurların yıllık izinlerinin işgünü şeklinde yeniden düzenleneceği ve böylece yıllık izin gün sayısının artacağı ile disiplin cezası bulunan memurlara disiplin affı geleceği konusuna daha önce değindiğimiz için haber yapmamıştık.

Ancak okuyucularımızdan gelen sorular neticesinde bu konu ile ilgili daha önce yaptığımız haberleri de hatırlatarak, bu çalışmaların aslında 29 Kasım 2012 tarihinde toplantısı yapılan Kamu Personeli Danışma Kurulu çerçevesinde hazırlanan tasarılar olduğunu belirtmek isteriz. Önceki haberlerimizde de değindiğimiz üzere, Kasım ayındaki toplantıda 161 konudan bazıları üzerinde anlaşma sağlanmış ve bu konularda  Devlet Personel Başkanlığının 2013 Mart ayında yapılacak bir sonraki toplantı için gerekli hukuki altyapıyı oluşturması gerektiği belirtilmişti. İşte bu çerçevede hazırlanmış olan ve 2013 yılı Mart ayında toplanacak olan Kamu Personeli Danışma Kurulunda görüşülecek konularla ilgili olarak hazırlanan yasa tasarıları medyada yeni bir habermiş gibi sunulmaya başlandı.

Bu 161 konudan ilk etapta gerçekleştirilmesi için çalışma yapılması beklenen konularla ilgili olarak yaptığımız analiz çalışmasında gerçekleşme ihtimallerini buradaki haberimizde değerlendirmiştik.

İki gündür konuşulan disiplin affı getirilmesi ve yıllık izinlerin hesabında işgününün esas alınması dışında, Devlet Personel Başkanlığı tarafından hukuki altyapısının hazırlanması gereken konu başlıklarıyla ilgili ileriki günlerde basına yansıyacak yeni haberler duyabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Bu konu başlıklarını hatırlatmak gerekirse:

•2005 yılından sonra göreve başlayanlara bir derece verilmesi,

•Nöbetçi memur uygulamasına son verilmesi,

•Araştırmacı kadrosuna atanan personelin mağduriyetinin giderilmesi,

•399 sayılı KHK’ya tabi sözleşmeli personelin izin haklarının memurların haklarına benzer şekilde düzenlenmesi,

•Sözleşmeli ve geçici personele kadro verilmesi,

•Prim ödenmiş olması şartıyla özel sektörde geçen hizmet sürelerinin tamamının kazanılmış hak aylığında değerlendirilmesi,

•Hamileliğin başlangıcından itibaren ve analık izninin bitiminden itibaren bir yıl süreyle kadın memurlara,  gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmemesi,

•Dünkü haberlerimizde de konu ettiğimiz üzere, Yardımcı Hizmetler sınıfına dahil kadro unvanlarında görev yapan personele ek gösterge verilmesi, 

•Kamu görevlilerine rücu edilen tazminatlara karşılık kurumlar tarafından mali sorumluluk sigortasının yaptırılması,

•Açıktan vekil olarak atananların memurlar kadar yıllık izin hakkına sahip olması,

•Adaylık döneminde memurluktan çıkarma dışındaki disiplin cezası almış olan adayların memuriyetine son verilmemesi,

Ayrıca kanun değişikliği gerektiren bu başlıklar dışında, Görevde Yükselme ve Atama Yönetmeliğinde değişiklik yapılması ya da uzman erbaşların intibak uygulamasına dair tebliğ değişikliği tasarısı ile ilgili haberler de yukarıda değindiğimiz sebeplerle gündeme gelebilir.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.