logo yeni

calisanlar2 copy

DOĞUM SONRASI İZİN SÜRESİ ARTIYOR

Aktif . Yayınlanma İzin

dogum izniYeni yılda Meclise sunulması beklenen Kanun Tasarısı ile, doğum sonrası ücretli izin süresi 8 haftadan 16 haftaya çıkarılıyor.

Bu düzenlemenin gerçekleşmesiyle birlikte, ücretli doğum izni; doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 16 hafta olmak üzere toplam 24 haftaya çıkmış olacak.

Buna göre, kadın memurların doğum izninin "Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra onaltı hafta olmak üzere toplam yirmidört hafta süreyle analık izni verilir. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta eklenir. Ancak beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir. Bu durumda, doğum öncesinde bu rapora dayanarak fiilen çalıştığı süreler doğum sonrası analık izni süresine eklenir. Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir." şeklinde olması bekleniyor.

Kanun Tasarısında, doğum izninin uzatılmasının kadınların istihdamdan çekilmesi sonucunu doğurmaması bakımından, çeşitli tedbirler de öngörülüyor. Memurlar ve işçiler için farklı çözümlerin yer aldığı Tasarıda, kadınların doğum yapmalarından dolayı işten atılmalarının önüne geçilmesi amacıyla yeni öngörlen 8 haftalık izne ait işveren yükünün devlet tarafından karşılanması, izinli olunan dönemde İşsizlik Fonundan faydalanılması gibi düzenlemeler de yer alıyor.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.