logo yeni

calisanlar2 copy

YILLIK İZİN KULANMASI MÜMKÜN OLAN MEMUR A 10 GÜNE KADAR MAZERET İZNİ VERİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma İzin

personel 6657 sayılı Devlet Memurları Kanununda sayılan mazeretlerden dolayı mazeret izni kullanabilen memurlar, bu mazeretler haricindeki sebeplerle de mazeret izni kullanabilmektedirler.

Kanunda sayılan mazeretler dışındaki bir sebeple mazeret izni talep eden memurun, kullanabileceği yıllık izin süresi hakkının bulunması durumunda, ilgili memura mazeret izni verilip verilmeyeceği konusunda tereddüt yaşanabilmektedir.

657 sayılı Kanun; hamilelik, doğum, çocuk, evlat edinme, engelli çocuk, evlilik ve ölüm mazeretleri nedeniyle belirli süreleri aşmamak kaydıyla izin talep eden memurlara mazeret izni verilmesini zorunlu tutarken, bu haller dışındaki herhangi bir sebeple istenen mazeret izinlerinin verilmesi ni ise amirin takdirine bırakmıştır.

Kanunda sayılmayan bir sebepten dolayı mazeret izni talebi

Memurlar, Kanunda sayılan sebepler dışındaki durumları gerekçe göstererek, bir takvim yılında toplamı 10 günü geçmemek şartıyla mazeret izni talep edebilirler.

Ancak, 10 günlük sürenin bölümler halinde kullanıldığı durumlarda, bir defa izin verilmiş olması memurun yıl içerisinde yeniden talep edeceği (10 günden kalan kısım için) mazeret izinlerinin de mutlaka verileceği anlamına gelmez.

10 günü aşan mazeret izni talepleri

Bir takvim yılı içerisinde toplam 10 gün mazeret izni kullanan memura, talep etmesi halinde bazı hallerde ayrıca 10 güne kadar mazeret izni verilmesi de mümkün olabilmekle birlikte,  ilk 10 günü aşan mazeret izni süreleri memurun yıllık izninden düşülmektedir.

Ancak, ikinci defa 10 güne kadar mazeret izin verilebilmesi için izin talebinin zorunluluktan kaynaklandığı konusunda amirde kanaat oluşması gerektiğini değerlendirmekteyiz. Öte yandan, 10 günden fazla mazeret izni kullanılmasına ilişkin uygulamadan öğretmenler yararlanamamaktadır.

Kullanabileceği yıllık izin süresi bulunan memura mazeret izni verilmesi

657 sayılı Kanunda belirtilen mazeretler dışındaki sebeplerle mazeret izni talep eden memura verilecek mazeret izinleri konusunda;

**Mazeret izni verme konusunda takdir hakkı olan amirin, mazeret izni talep eden memurun yıllık izin kullanabileceği sürelerin olup olmadığına da bakarak, yıllık izin kullanması da mümkün olan memura mazeret izni vermeme yoluna gidebileceğini,

**Kullanabileceği yıllık izin süreleri olan memurlara, çeşitli mazeretlerine istinaden talepleri üzerine amirleri tarafından bir takvim yılı içerisinde 10 güne kadar mazeret izni verilebileceğini,

**Kullanabileceği yıllık izin süreleri olan memurlara, bir takvim yılı içerisinde 10 günden fazla süreyle mazeret izni verilmesinin uygun olmayacağını (zira mazeret izinlerinin 10 günü aşan kısımları yıllık izinden düşülmektedir)

değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.