logo yeni

calisanlar2 copy

İDARİ İZİN GENELGESİNİN KAPSAMINDA KİMLER VAR KİMLER YOK?

Aktif . Yayınlanma İzin

personel 81 Haziran 2020 tarihinden geçerli olacak şekilde çıkarılan 2020/8 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile “COVID-19 kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında normalleşme ve alınacak tedbirler” belirlendi.

Ancak bazı hususlar açık şekilde veya hiç düzenlememiş olan ve kurumlara takdir hakkı tanıyan ifadeler de içeren bu Genelge, kamu çalışanlarında merak ve tereddüt yarattı.

İdari izinli sayılacak olanlar

Çalıştırılma biçimlerine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlardan;

**Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunanlar idari izinli sayılacak.

**60 yaş ve üzerinde olanlar idari izinli sayılacak.

İdari izinli sayılmayacak olanlar

Çalıştırılma biçimlerine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlardan;

**Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunmayan ve/veya 60 yaşından küçük olanlar, bu Genelge kapsamında idari izinli sayılamayacak.

**Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı personeli, kronik hastalığı bulunuyor olsa bile ve/veya 60 yaş ve üstü olsalar bile bu Genelge kapsamında idari izinli sayılamayacak.

**Yönetici kadro ve pozisyonunda bulunanlar, kronik hastalığı bulunuyor olsa bile ve/veya 60 yaş ve üstü olsalar bile bu Genelge kapsamında idari izinli sayılamayacak.

**Hamileler ve yasal süt izni kullananlar, kronik hastalık sebebiyle idari izin kapsamına girmiyorlarsa, bu Genelge kapsamında idari izinli sayılamayacak.

**Engelliler, kronik hastalık veya yaş sebebiyle idari izin kapsamına girmiyorlarsa, bu Genelge kapsamında idari izinli sayılamayacak.

**Çocuğu olanlar, kronik hastalık veya yaş sebebiyle idari izin kapsamına girmiyorlarsa, çocuk sebebiyle (kreş, hastalık, eğitim vs) bu Genelge kapsamında idari izinli sayılamayacak.

İdari izin kullandırma konusunda amirlerin yetkisi

Genelge kapsamında idari izinli sayılan personel, amirinin izni olmadan görev mahallinden ayrılmayacağı gibi hizmetine ihtiyaç duyulması halinde göreve çağrılabilecekler.

İdari izinli sayılan personelin hizmetine ihtiyaç duyulması durumunda göreve çağrılabilecek olması ve çağrılan personelin görevine dönmek zorunda olması, aynı sebeple idari izinli sayılan personel bakımından kurumlara ve amirlere göre değişen uygulamalar da söz konusu olabilecektir.

Kronik hastalık konusu

Genelgeye göre, Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunanlar idari izinli sayılacak.

Sağlık Bakanlığı, 2020/8 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Hükmünce İdari İzinli Sayılacak Kamu Çalışanlarının Kronik Hastalıkları Listesini e-nabız sistemi üzerinde yayınladı. Kronik hastalıklar listesi için TIKLAYINIZ...

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin KIRATLI, kronik hastalıklarla ilgili olarak sosyal medya hesabından dün yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığından aldığı bilgi notunu paylaştı. Bilgi notuna göre, idari izin için kronik hastalık sorgulaması e-nabız sistemi üzerinden yapılacak ve bu sistemden "Kronik Hastalık Durumunu PDF Olarak İndir" butonu ile alınacak belge ilgili kurumlara verilecek.

Ayrıca, ilaç kullanımına ilişkin olarak alınmış raporların kronik hastalıkları belgelemek için yeterli sayılıp sayılmayacağı, kronik hastalığa ilişkin olarak (ilaç raporu dışında) alınmış/alınacak bir rapor ibrazının gerekip gerekmediği konusunda herhangi bir belirleme yapılmamış olmasından dolayı bir belirsizlik bulunmakla birlikte, paylaşılan bilgi notundan; idari izin kullanabilmek için ilaç raporunun yeterli olmayacağı ve kronik hastalığın mutlaka e-nabız sisteminde kayıtlı olması gerekeceği anlaşılmaktadır. 

Metin KIRATLI’nın paylaştığı bilgi notunda;

“e-Nabız sistemi üzerinden vatandaşların kronik rahatsızlıklarını sorgulamaları aşağıdaki işlemler doğrultusunda yapılacaktır. Kronik rahatsızlıklar, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından kronik hastalıklarla ilgili risk kriterleri doğrultusunda belirlenmiştir.

1.Vatandaş e-Nabız uygulaması üzerinden "Kronik Hastalıklarım" başlığında yer alan alana giriş yapar.

2.Vatandaşın kronik rahatsızlığı yoksa giriş yapılan alanda "Kayıtlı bilginiz bulunmamaktadır." uyarısı çıkar.

3.Vatandaşın kronik rahatsızlığı varsa giriş yapılan alanda kronik rahatsızlığa ilişkin "Tanı Kodu", "Tanı Adı" ve "Kronik Hastalık Durumunu PDF Olarak İndir" başlıkları çıkar.

4."Kronik Hastalık Durumunu PDF Olarak İndir" alanına tıklandığında ilgili makama verilmek üzere kişinin riskli kişiler kategorisinde yer aldığını, belgenin e-Nabız sisteminden otomatik olarak oluşturulduğunu ve karekodun okutularak doğrulama işleminin yapılabileceğini belirten bilgilerin yer aldığı tek sayfalık bir doküman PDF formatında indirilir.

5.Vatandaş belgenin çıktısını alarak ilgili kurum ile paylaşır.

6.Kurum tarafından karekod okutularak ‘Kronik hastalık durumu ***  *** isimli kişiye aittir. ../../… tarihinde ***  **** tarafından elektronik olarak indirilmiştir.’ şeklinde çıkan bilgi ile doğrulama işlemi yapılır.” şeklinde açıklamalar yer aldı. 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.