logo yeni

calisanlar2 copy

KORONAVİRÜS NEDENİYLE KAMU GÖREVLİLERİNE İZİN VERİLECEK

Aktif . Yayınlanma İzin

personel4Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı tarafından bugün (13 Mart 2020) kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen  “İdari izin” konulu yazıda, Koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle kamu görevlilerine izin verilmesi hususu düzenlendi.

Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Koronavirüs  Bilim Kurulu'nun mezkur hastalığın ülkemizde yayılımının önlenmesine dair tavsiyelerinden hareketle, kamu personeline ilişkin olarak Cumhurbaşkanı tarafından uygun görülen bazı tedbirlere yer verilen yazıya göre;

Bazı personel idari izinli sayılacak

**Yurtdışında bulunan kamu görevlileri, yurda dönüş tarihinden itibaren 14 gün evde tecrit oldukları sürenin mesai günlerine tekabül eden kısımlarında idari izinli sayılacak.

**Hamileler, yasal süt izni kullananlar ve engelli çalışanlar 16 Mart 2020 tarihinden itibaren 12 gün gün idari izinli sayılacak.

**60 yaş ve üzerinde olanlar (yönetici pozisyonlarındakiler hariç) 16 Mart 2020 tarihinden itibaren 12 gün gün idari izinli sayılacak.

**Sağlık Bakanlığının belirlediği dezavantajlı gruplarda olanlar (bağışıklık sorunu olanlar, kanser hastaları, kronik solunum yolu hastaları, obezite ve diabet, kalp damar hastaları, organ nakli olanlar, kronik hastalar) 16 Mart 2020 tarihinden itibaren 12 gün gün idari izinli sayılacak.

Bazı personel yıllık izin veya mazeret izni kullanabilecek

**Kamu kurum ve kuruluşlarının faaliyetlerinin devamını sağlayacak şekilde gerekli tedbirlerin alınması ve zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede personel bulundurulması kaydıyla, başta okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan kadın çalışanların yıllık izin talepleri kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanacak, yıllık izin hakkı bulunmayanlara ise talepleri halinde mazeret izinleri kullandırılacak.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.