logo yeni

calisanlar2 copy

BAYRAMLAR YILLIK İZİN SÜRESİ İÇİNDE KALIRSA NE OLUR?

Aktif . Yayınlanma İzin

personel8Ulusal ve dini bayramlar ile genel tatil günleri ve idari izin uygulanan günler, Devlet memurlarının yıllık izin kullandıkları dönemler içerisinde de kalabilmektedir.

Bayram ve genel tatil günleri ile idari izin uygulaması yapılan günlerin memurun yıllık izinli olduğu dönem içerisinde kaldığı hallerde, yıllık izinli olunan döneme denk gelen tatil günlerinin memurun kullandığı yıllık izin süresinden sayılıp sayılmayacağı konusunda tereddüt yaşanabilmekte ve kurumlara göre farklı uygulamalara rastlanabilmektedir.

Memurların yıllık izinlerini genellikle yaz aylarında kullanıyor olması, öte yandan bayram ve genel tatil günlerinin de bu yıl genellikle aynı döneme denk geliyor olması nedeniyle, memurların yıllık izinli oldukları dönemler içerisinde kalan tatil günlerinin yıllık izin süresine etkisi konusuna değinmek istedik.

2019 yılında ne kadar (cumartesi ve pazar hariç) tatil günü var?

2019 yılında hafta sonu günleri dışında, kamu görevlileri; Ocak ayında 1 gün, Nisan ayında 1 gün, Mayıs ayında 1 gün tatil yaptı. Ayrıca, Haziran ayında 3,5 gün, Temmuz ayında 1 gün, Ağustos ayında 4 gün ve Ekim ayında 1,5 gün tatil yapacak.

Öte yandan, 2019 yılında Cumhurbaşkanı kararı ile Ramazan Bayramı öncesinde yarım gün (Pazartesi öğlen öncesi için), Kurban Bayramı sonrasında 2 gün (Perşembe ve Cuma günleri için) ve Cumhuriyet Bayramı öncesinde yarım gün (Pazartesi öğlen öncesi için) olmak üzere toplam 3 gün idaresi izin verilebileceği de bekleniyor.

Buna göre, hafta sonu günlerine denk gelen günler dışında, kamu görevlilerinin 2019 yılında toplam 16 gün süreyle tatil yapması mümkün. 

Ay

2019 yılında tatil sebebi

Tatil günleri ve tarihleri

(cumartesi ve pazar hariç)

Ocak

Yılbaşı

1 Ocak Salı

Nisan

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Salı

Mayıs

Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Çarşamba

Haziran

Ramazan Bayramı

3 Haziran Pazartesi

(yarım gün idari izinle birlikte)

4 Haziran Salı

5 Haziran Çarşamba

6 Haziran Perşembe

Temmuz

Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Pazartesi

Ağustos

Kurban Bayramı

12 Ağustos Pazartesi

13 Ağustos Salı

14 Ağustos Çarşamba

15 Ağustos Perşembe

(idari izin verilebilir)

16 Ağustos Cuma

(idari izin verilebilir)

Zafer Bayramı

30 Ağustos Cuma

Ekim

Cumhuriyet Bayramı

28 Ekim Pazartesi

(yarım gün idari izin verilebilir)

29 Ekim Salı

2019 yılında tatil günü toplamı

 16 gün

Tatil günleri yıllık izin kullanılan dönem içerisinde kalırsa

Kamu görevlileri yıllık izin aldıklarında, ulusal ve dini bayram günleri ile diğer genel tatil günleri ve idari izinli olunan günler bazen yıllık izin kullanılan dönem içerisinde kalabilmektedir.

Bu gibi durumlar ortaya çıktığında, memurunyeri.com olarak;

  • Memurun yıllık izinli olduğu dönem içerisinde kalan ulusal ve dini bayram günleri ile diğer genel tatil günlerinden Cumartesi ve Pazar günlerine denk gelen sürelerin, memurun yıllık izin süresinden sayılması gerekeceğini,
  • Memurun yıllık izinli olduğu dönem içerisinde kalan dini bayram günleri ve Cumhuriyet Bayramı öncesine ilişkin yarım günlük tatil günlerinin, (diğer yarısı için idari izin uygulamasına gidilmemiş olması durumunda) memurun yıllık izin süresinden sayılması gerekeceğini,
  • Memurun yıllık izinli olduğu dönem içerisinde kalan ulusal ve dini bayram günleri ile diğer genel tatil günleri ve idari izin uygulanan günlerin (Cumartesi ve Pazar günlerine denk gelenler hariç), memurun yıllık izin süresinden sayılmaması gerekeceğini,
  • Memurun yıllık izinli olduğu dönem içerisinde kalmakla birlikte yıllık izin süresinden sayılmayacak olan tatil günlerinin, ilgili memurun kullanılmamış yıllık izin süresine ilave edilmesi gerekeceğini (bu izinler daha sonra amir tarafından uygun görülen zamanlarda yıllık izin kullanma usulüne göre kullanılabilir)

değerlendirmekteyiz. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.