logo yeni

calisanlar2 copy

KULLANILMAYAN YILLIK İZİNLERİN SONRADAN KULLANIMI NASIL OLUR?

Aktif . Yayınlanma İzin

izinDevlet memurlarına tanınmış olan yıllık izin kullanma hakkının ilgili olduğu takvim yılında kullanılması zorunluluğu bulunmamaktadır.

Memurların yıllık izin haklarına ilişkin hususları belirleyen 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun, “yıllık izinleri birleştirme” veya “yıllık izinleri sonraki yıla devretme” olarak da bilinen düzenlemesi kapsamında, memur hak kazandığı yıllık iznin tamamını veya bir kısmını izleyen takvim yılında da kullanabilmektedir.

Memurun yıllık izin hakkı

Çalışanların ücretli yıllık izin haklarının ve şartlarının kanunla düzenleneceğini emreden 1982 Anayasasına istinaden Devlet memurlarının yıllık izin hakları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmiştir.

657 sayılı Kanundaki düzenlemeye göre;

**Hizmeti bir yıldan çok ve on bir yıldan az olanların 20 gün, hizmeti on yıldan çok olanların ise 30 gün yıllık izin hakkı vardır.

**Yıllık izin, ilgili amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya parça parça kullanılabilir.

**Birbirini izleyen iki yılın izni birlikte kullanılabilir.

**İçinde bulunulan takvim yılı ile bir önceki takvim yılı hariç, önceki yıllara ait kalan izin süreleri kullanılamaz.

Yıllık izinleri birleştirme

Memurlar hak kazandıkları yıllık izinlerini, izne hak kazanılan takvim yılını izleyen takvim yılında da kullanabilirler.

Birbirini izleyen en çok iki takvim yılına ait yıllık izin süreleri birleştirilebileceğinden; içinde bulunulan yıl ile bir önceki yıl izinleri birleşebileceği gibi, içinde bulunulan yılın izinleri de bir sonraki takvim yıla aktarılabilir.

Bu itibarla;

**İçinde bulunulan takvim yılına ait yıllık izin sürelerinin o takvim yılında kullanılmayan kısımları, bir sonraki yıla kendiliğinden aktarılmış olur. (2018 yılının kullanılmayan izinleri 2019 yılı izinleriyle birleşir)

**Yıllık izin süresinin kullanılmayan kısmının bir sonraki yıl izniyle birleştirilmesi için memurun talepte bulunması gerekmez.

**Önceki yıldan aktarılmış yıllık izin süreleri bulunan memur yıllık izin kullanmak istediğinde, öncelikle aktarılmış olan yıllık izin sürelerinden düşülür.

**Önceki yıldan aktarılmış yıllık izinleri olan memur, içinde bulunulan takvim yılı sonuna gelinmesine rağmen bu izinlerin tamamını kullanmamışsa, bu izinleri bir sonraki yılda kullanamaz. (2018 yılında kullanılmayarak 2019 yılına aktarılan izinler, 2019 yılında da kullanılmazsa 2010 yılında artık kullanılamaz)

**Önceki yıldan aktarılan yıllık izinler, içinde bulunulan yılda amirin uygun göreceği zamanlarda parça parça veya tek seferde kullanılabileceği gibi içinde bulunulan yıla ait izin süreleriyle birleştirilerek de kullanılabilir.

**Önceki yıldan aktarılan ve içinde bulunulan yılda da kullanılmadığı için artık kullanılamayan (yanan/düşen) izin sürelerinden dolayı ilgili memura herhangi bir ödeme yapılmaz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.