logo yeni

calisanlar2 copy

ADAY MEMURLAR YILLIK İZİN HAKKINI NE ZAMAN ELDE EDİYOR?

Aktif . Yayınlanma İzin

personel4Devlet memurlarının yıllık izin hakkı elde etme zamanı ve yıllık izin süresinin artma zamanı ilgililerin hizmet süresine göre değişirken, özellikle aday memurların yıllık izin hakkı elde etme zamanı konusunda tereddüt yaşanabilmektedir.

Yıllık izne hak kazanma ve izin süresinde artış zamanı

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri gereği, Devlet memurunun;

-Yıllık izne hak kazanabilmesi için 1 yıllık hizmet süresinin dolması gerekir.

-Hizmet süresinin 1 yıldan fazla ve 11 yıldan az olduğu dönemlerde, yıllık izin hakkı 20 gün olur.

-Hizmet süresinin 10 yıldan fazla olduğu dönemlerde, yıllık izin hakkı 30 gün olur.

Aday memurun yıllık izne hak kazanma zamanı

Devlet memuriyetine girenlerden aday memur statüsünde olanlar, 1 yıllık hizmet süresini tamamladıkları tarihi izleyen gün itibariyle yıllık izin kullanma hakkına sahip olurlar.

Öte yandan, aday memurun yıllık izin kullanma hakkı elde etmesinin, adaylık durumunun devam edip etmemesiyle herhangi bir ilgisinin olmaması nedeniyle, aday memur iken yıllık izin kullanılması mümkün olabilmektedir.

Bu itibarla, 1 yıllık hizmet süresinin tamamlandığı tarihi izleyen gün hangi takvim yılına isabet ediyorsa, aday memur o takvim yılına ilişkin 20 gün süreli yıllık izin hakkı kazanır. Aday memurun daha önceki takvim yılına/yıllarına ilişkin yıllık izin hakkı ise söz konusu olmaz. İzlen takvim yılının izin hakkına ise yıllık izne hak kazanma tarihini izleyen 1 Ocak tarihi hak kazanılır. 

Yıllık izin kullanma hakkına kavuşan aday memur, izni hak ettiği takvim yılına ait iznin tamamını veya bir kısmını,  izni hak ettiği takvim yılında veya izleyen takvim yılında kullanabilir.

Aday memurun yıllık izin hakkı elde etmesinde dikkate alınan hizmetler

Aday memurun yıllık izne hak kazanabilmesi için gerekli olan 1 yıllık hizmet süresinin hesabına;

-Hangi statüde olursa olsun, kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet sürelerinin tamamı dahil edilir.

-Kamu kurum ve kuruluşlarında geçmemiş olsa dahi, hizmet sürelerinin Devlet memurlarının kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilen kısımlarının tamamı dahil edilir.

Bu nedenle, kamu kurum ve kuruluşlarında herhangi bir statüde geçirilen hizmet süreleri ile askerlikte ya da kazanılmış hak aylığında değerlendirilebilecek özel sektör hizmeti toplamı 1 yıldan fazla iken Devlet memuriyetine aday statüsünde girenler, göreve başladıkları tarih itibariyle de yıllık izin hakkına sahip olabilirler.

Konuyu bazı örneklerle açıklayacak olursak:

Örnek 1: 27 Aralık 2017 tarihinde Devlet memuriyetine aday statüsünde giren bir memur,  yıllık izin hesabında dikkate alınacak başka bir süresinin bulunmaması durumunda, adaylığı kalksın veya kalkmasın, 28 Aralık 2018 tarihinde 20 gün süreli yıllık izne hak kazanacaktır. İzleyen yılın 20 günlük izin hakkına 1 Ocak 2019 tarihinde hak kazanacak olan bu memurun 2017 yılına ilişkin yıllık izin hakkı ise olmayacaktır.

Örnek 2: 27 Kasım 2018 tarihinde Devlet memuriyetine aday statüsünde giren bir memur,  memuriyet öncesinde kamuda 4 ay işçi olarak çalışmış ve 9 ay askerlik görevi yapmış ise, memuriyete başladığı tarih itibariyle yıllık izin hakkına sahip olur ve 2018 yılına ait 20 gün süreli iznin tamamını veya bir kısmını 2018 yılında ya da 2019 yılında kullanabilir. Bu memur 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle 2019 yılına ait 20 gün süreli yıllık izne de hak kazanacaktır.

Örnek 3: 1 Ağustos 2017 tarihinde Mühendis kadrosunda aday statüsünde göreve başlayan bir memur, göreve başlamadan önce özel sektörde teknik hizmetlerde 12 ay süreyle Teknisyen olarak çalışmış olması durumunda bu hizmet süresinin ¾’ü (9 ay) memuriyet süresine dahil edileceğinden, 1 Kasım 2018 tarihi itibariyle 20 gün süreli yıllık izin hakkına sahip olacaktır. Bu memur 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle 2019 yılına ait 20 gün süreli yıllık izne de hak kazanacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.