logo yeni

calisanlar2 copy

EVLİLİK, BABALIK VE ÖLÜM MAZERETİ İZNİ KULLANMANIN ZAMANI NEDİR?

Aktif . Yayınlanma İzin

izin2Devlet memurlarına bazı mazeretlerinden dolayı talepleri halinde ve belirli süreleri aşmamak şartıyla mazeret izni verilmekte, ancak bu izinlerin hangi zaman aralığında kullanabilecekleri konusunda memurlarda tereddüt oluşabilmektedir.

Bu yazımızda, memurların evlilik, babalık ve ölüm mazeretlerine istinaden talep edecekleri mazeret izinlerinin kullanım zamanına değinilecektir.

Baba olunması nedeniyle mazeret izni kullanımı

Eşi doğum yapan memura, talebi üzerine 10 günü aşmayacak şekilde mazeret (babalık) izni verileceği hususu 657 sayılı Devlet Memurları Kanunda düzenlenmiştir.

Kanun, memura isteği üzerine babalık izni verilmesini eşinin doğum yapması şartına bağlamıştır.  Bu nedenle, memur babalık izni hakkına eşinin doğum yapmasıyla birlikte hak kazanmaktadır. Öte yandan, eşinin doğum yapmasıyla memurun hak kazandığı bu izin, eşi ölü doğum yapan memur tarafından da kullanılabilmektedir.

Bu itibarla, eşi doğum yapan memur, eşinin doğum yapmasından itibaren 10 günü geçemeyecek şekilde babalık mazeretine ilişkin izin kullanabilecektir. Doğumdan itibaren 10 gün geçtikten sonra babalık izni kullanılması mümkün olmayacağı gibi, doğumdan itibaren 2 gün geçtikten sonra babalık izni kullanmak istenmesi durumunda ise en çok 8 gün mazeret izni kullandırılabilir.

Evlilik nedeniyle mazeret izni kullanımı

Kendisi veya çocuğunun evlenen memura, 657 sayılı Kanun hükümleri gereği talebi üzerine 7 günü aşmayacak şekilde mazeret (evlilik) izni verilir.

Kanun, evlilik mazeretine istinaden memura isteği üzerine mazeret izni verilmesini, kendisinin veya çocuğunun (çocuklarının) evlenmesi olayının gerçekleşmesi şartına bağlamıştır.  Bu nedenle, memur evlilik mazeretine ilişkin izin hakkına kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ile birlikte hak kazanmaktadır.

Bu itibarla, kendisi veya çocuğu evlenen memur, evliliğe ilişkin resmi nikahın yapılmasından itibaren 7 günü geçemeyecek şekilde evlilik mazeretine ilişkin izin kullanabilecektir. Resmi nikahın yapılmasından itibaren 7 gün geçtikten sonra evlilik mazeretiyle izni kullanılması mümkün olmayacağı gibi, resmi nikahtan itibaren 6 gün geçtikten sonra bu evlilik nedeniyle mazeret izni kullanmak isteyen memura en çok 1 gün mazeret izni verilebilir.

Aynı tarihte birden fazla resmi nikah (kendisi ve/veya çocukları) yapılması durumunda, buradaki her evlilik için ayrı ayrı 7 gün süreli mazeret izini verilmezken, örneğin 5 gün arayla iki çocuğunun resmi nikahının yapılması durumunda bu evlilik olaylarından dolayı memurun toplam 12 gün mazeret izni kullanması mümkün olabilir.

Ölüm nedeniyle mazeret izni kullanımı

657 sayılı Kanunda; eşi veya çocuğu ölen memura, talebi üzerine 7 günü aşmayacak şekilde mazeret (ölüm) izni verileceğine ve eşinin ya da kendisinin anne, baba veya kardeşi ölen memura talebi üzerine 7 günü aşmayacak şekilde mazeret (ölüm) izni verileceğine hükmedilmiştir.

Kanun, ölüm mazeretine istinaden memura isteği üzerine mazeret izni verilmesini, Kanunda sayılan yakınlarından herhangi birinin ölüm olayının gerçekleşmesi şartına bağlamıştır.  Bu nedenle, memur ölüm mazeretine ilişkin izin hakkına söz konusu yakınlarından birisinin ölümü ile birlikte hak kazanmaktadır.

Bu itibarla, yukarıda sayılan yakınlarından birisini kaybeden memur, ölüm olayının gerçekleşmesinden itibaren 7 günü geçemeyecek şekilde ölüm mazeretine ilişkin izin kullanabilecektir. Ölüm olayından itibaren 7 gün geçtikten sonra ölüme bağlı mazeret izni kullanılması mümkün olmayacağı gibi, ölüm olayından itibaren 4 gün geçtikten sonra bu ölüm olayından dolayı mazeret izni kullanmak isteyen memura en çok 3 gün mazeret izni verilebilecektir.

Birden fazla yakını aynı gün ölen memura her ölüm olayı için ayrı ayrı 7 gün süreli mazeret izini verilmezken, örneğin 2 gün arayla iki yakınını kaybeden memurun bu olaylardan dolayı toplam 9 gün mazeret izni kullanması mümkün olabilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.