logo yeni

calisanlar2 copy

HANGİ HALLER MEMURA MAZERET İZNİ VERMEYİ GEREKTİRİR?

Aktif . Yayınlanma İzin

mazeret izniDevlet memurlarına, bazı mazeretlerine istinaden talepleri üzerine belli süreleri aşmamak üzere mazeret izni verilmesi zorunludur.

Mazeret izni kullandıkları sürelerde, memura fiilen çalışmaya bağlı olarak yapılan ödemeler dışında kalan mali ve sosyal haklarına dokunulmuyor.

657 sayılı Devlet Memurları Kanun, memurlara; doğum, çocuk, evlenme ve ölüm mazeretleri nedeniyle izin kullanabilme hakkı tanımıştır. Bu yazımızda, memurun talep etmesi durumunda verilmesi zorunlu olan mazeret iznini gerektiren hallerden söz edilecektir.

Hamilelik ve doğuma bağlı mazeretler 

**Hamile olan/doğum yapan memura, bu mazeretlerine istinaden doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süreyle izin verilir. Çoğul gebelikte doğum öncesi 8 haftalık süreye 2 hafta daha eklenir.

**Sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu doktor raporuyla belgeleyen hamile memur, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya kadar çalışabilir. Bu durumda, doğum öncesinde çalışarak kullanmadığı mazeret izni süreleri (en çok 5 hafta olabiliyor) doğum sonrası kullanabileceği analık izni sürelerine eklenir.

**Erken doğum nedeniyle doğum öncesinde memurun kullanamadığı mazeret izni süreleri, doğum sonrası mazeret izni sürelerine eklenir. Doğum öncesi mazeret izni süresinin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda ise doğum tarihi ile analık izni başlama tarihi arasındaki süre de doğum sonrası analık izni sürelerine eklenir.

**Eşi doğum yapan memura, isteği üzerine 10 gün mazeret (babalık) izni verilir.

Çocuğa bağlı mazeretler

**Doğum sonrası kullanılabilecek mazeret izni (analık izni) süresinin bitiminden itibaren, çocuğunu emzirebilmesi için kadın memura ilk altı ay için günde üç saat, ikinci altı ay için ise günde birbuçuk saat süt izni verilir.

**Doğum sırasında veya doğum sonrası analık izni (mazeret izni) süresi içerisinde eşinin ölen erkek memura, isteği üzerine anne için öngörülen süreler kadar mazeret izni verilir.

**Doğum sonrası analık izni süresi sonunda kadın memur, çocuğun hayatta olması kaydıyla isteği üzerine analık izni bitiminde başlamak üzere birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay, sonraki doğumlarda ise altı ay süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilir. Çoğul doğumlarda bu sürelere birer ay ilave edilir. Çocuğun engelli doğması veya doğumdan sonraki on iki ay içinde çocuğun engellilik durumunun tespiti hâllerinde bu süreler on iki ay olarak uygulanır.

**En az %70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğu (çocuğun evli olması durumunda eşinin de en az %70 oranında engelli olması kaydıyla) hastalanan memura, hastalık raporuna dayalı olarak bir yılda toptan veya bölümler halinde 10 güne kadar mazeret izni verilir. Anne ve babanın her ikisi de memur ise, bu izni aynı anda sadece birisi kullanabilir ve her ikisinin bu sebeple kullanacağı mazeret izni süresi bir yılda toplam 10 günü geçemez.

Evlat edinmeye bağlı mazeret

Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya tek başına evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin tek başına evlat edinmesi hâlinde memur olan eşe 8 hafta süreyle mazeret izni verilir.

Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya tek başına evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin tek başına evlat edinmesi hâlinde memur olan eşe, 8 haftalık mazeret izni bitiminden itibaren ilk çocuk için iki ay, ikinci çocuk için dört ay, sonraki çocuklar için ise altı ay süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilir.

Evlenme mazereti

Kendisinin veya çocuğunun evleniyor olmasını mazeret göstererek 7 günü aşmayacak şekilde izin talebinde bulunan Devlet memuruna mazeret izni verilir.

Ölüm mazereti

Eşinin veya çocuğunun ölümünü mazeret göstererek 7 günü aşmayacak şekilde izin talebinde bulunan Devlet memuruna mazeret izni verilir.

Eşinin ya da kendisinin anne, baba veya kardeşinin ölümünü mazeret göstererek 7 günü aşmayacak şekilde izin talebinde bulunan Devlet memuruna mazeret izni verilir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.