logo yeni

calisanlar2 copy

21 GÜNLÜK BEDELLİ ASKERLİK BİTİMİNDE MEMURUN GÖREVE BAŞLAMASI NASIL OLUR?

Aktif . Yayınlanma İzin

asker 2Askerlik hizmetini yapmamış olan kamu çalışanlarından bazıları 21 günlük askerlik eğitimine dayalı bedelli askerlik düzenlemesinden yararlanabiliyor.

Bedelli askerlik düzenlemesinden yararlanarak temel askerlik eğitimine katılan veya katılacak olan kamu görevlileri, bu eğitim süresince aylıksız izinli sayılırken, askerlik eğitimi bitiminde ne zaman göreve dönmeleri gerekeceği konusunda ise tereddüt yaşayabilmektedirler.

Bedelli askerlik düzenlemesi

3 Ağustos 2018 tarihinde yayımlanan 7146 sayılı Kanuna göre;

**1 Ocak 1994 tarihinden (bu tarih dâhil) önce doğan askerlik yükümlülerinden, herhangi bir sebeple henüz fiilî askerlik hizmetine başlamamış olanlar, 3 Ağustos - 3 Kasım tarihleri arasında askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvurarak 15.000 Türk lirası veya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar yabancı ülke parasını bir defada ödemeleri durumunda, 21 gün temel askerlik eğitimini yerine getirmeleri şartıyla askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaktadırlar.

**Bu düzenlemeden yararlananlar temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli sayılmaktadırlar.

Ancak, 21 gün temel askerlik eğitimi süresince aylıksız izinli sayılan memurların, bu eğitimin bitiminde ne kadar süre içerisinde görevlerine dönecekleri konusunda, 7146 sayılı Kanunda herhangi bir düzenleme yer almamıştır.

657 sayılı Kanuna göre memurun terhis olması

Muvazzaf askerlik hizmeti için silahaltına alınan memurlara, askerlik süresince ve görev yerleri saklı kalmak üzere aylıksız izin verilmektedir.

Askere giden memurların, askerlik süresi bitiminde yeniden görevlerine dönmesi mümkün olmakla birlikte, göreve dönme usulü 657 sayılı Kanunda bazı süre kurallarına bağlanmıştır.

Kanunun konuya ilişkin hükümlerine göre;

**Askerlik nedeniyle kendisine aylıksız izin verilmiş olan memurun, terhis tarihinden itibaren 30 gün içinde kurumuna başvuruda bulunmak suretiyle göreve dönme isteğini belirtmesi gerekir.

*Göreve dönmek için başvuruda bulunan memur, başvuru tarihinden itibaren en geç 30 gün içinde göreve başlatılır. Göreve başlatmada 30 günün aşılması yönünde kurumlara ve amirlere takdir hakkı tanınmadığından, ilgilinin en geç 30 gün içinde göreve başlatılması zorunludur.

*Çeşitli sebeplerle terhis tarihinden önce askerden dönmüş olanlar, göreve başlamak için başvuru yapmış olsalar bile, terhis tarihi gelmeden göreve başlatılmazlar. Askerden dönenlerin göreve başlatılabileceği en erken tarih, terhis tarihini izleyen gün olabilecektir.

21 günlük askerlik eğitimine katılan memurun görevine dönmesi

Bedelli askerlik düzenlemesi kapsamında 21 günlük temel askerlik eğitimine katılan ve bu süre içerisinde aylıksız izinli sayılan Devlet memurlarından askerlik sonrası görevine dönmek isteyenlerin;

  • 21 günlük sürenin bitiminden itibaren en geç 30 gün içerisinde kurumlarına başvuruda bulunarak göreve başlama talebinde bulunmaları gerekecek. Kabul edilebilir bir mazeretleri olmaksızın, 30 gün içerisinde kurumlarına başvuruda bulunmayanlar memuriyetten çekilmiş sayılacak.
  • Göreve başlama talepleri, başvuru tarihinden itibaren en geç 30 gün içinde kurumları tarafından yerine getirilerek göreve başlatılırlar.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.