logo yeni

calisanlar2 copy

AMCASI VEYA DAYISI ÖLEN MEMUR MAZERET İZNİ KULLANABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma İzin

mutsuzBazı yakınlarının ölümünden dolayı talepleri üzerine memurlar en çok 7 gün süreyle mazeret izni kullanabilmektedirler.

Ölüm mazeretine istinaden mazeret izni kullanılması sadece 657 sayılı Kanunda sayılan yakınların ölümünde mümkün olabilirken, bunların dışında kalan yakınların ölümünde ise memura ölüme bağlı mazeret izni verilmemektedir.

Ölüme bağlı mazeret izni

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan düzenlemeye göre;

-Eşi ölen memura, isteği üzerine 7 güne kadar mazeret izni verilir.

-Çocuğu ölen memura, isteği üzerine 7 güne kadar mazeret izni verilir.

-Annesi, babası veya kardeşi ölen memura, isteği üzerine 7 güne kadar mazeret izni verilir.

-Eşinin annesi, babası veya kardeşi ölen memura, isteği üzerine 7 güne kadar mazeret izni verilir.

Kanunda sayılan yakınları dışında kalan yakınlarının ölümü halinde memura ölüme bağlı mazeret izni verilmesi mümkün olamamaktadır. Ancak, ölüme bağlı mazeret izni kullanılamayan durumlarda, memura amir takdiri ile kullanılabilen mazeret izni verilmesi veya varsa yıllık izin hakkının kullandırılması gibi haller mümkün olabilirken, memura izin verilmemesi de söz konusu olabilmektedir.

Amir takdiri ile mazeret izni kullanılması

657 sayılı Kanun; bazı hallerde talebi üzerine memura mazeret izni verilmesini zorunlu kılmış ve Kanunda sayılmayan bir mazeretinden dolayı da amirinin takdiriyle mazeret izni kullanabilmesine imkan tanımıştır.

Kanunda sayılan mazeretler dışındaki herhangi bir sebeple memurun mazeret izini talep etmesi durumunda; ilgili birim amirinin uygun görmesi üzerine merkezde atamaya yetkili amir, ilde vali, ilçede kaymakam ve yurt dışında diplomatik misyon şefinin takdiriyle memura mazeret izni verilebilir.

Bu şekilde verilebilecek mazeret izni, bir yılda (takvim yılı) toptan veya bölümler halinde toplam en çok 10 gün olabilir.

Öte yandan, bu kapsamda yıl içinde 10 gün mazeret izni kullanan memura, zorunlu bir sebebinin olması halinde aynı usulle 10 gün daha mazeret izni verilebilir ve bu mazeret izni süresi (ilk 10 günün dışındaki) memurun yıllık izninden düşülür. Ancak, zorunlu mazeretleri bulunsa bile, ilk 10 günlük mazeret izni dışında, öğretmenlere ikinci defa bu şekilde mazeret izni verilmiyor.

Memurun veya eşinin amcasının/dayısının ölümü halinde izin

Kendisinin ya da eşinin amcası veya dayısıi ölen memur da izin kullanma ihtiyacı duyabilmektedir. Böyle bir durumda;

**Memur mazeret izni (memurun istemesi halinde verilmesi zorunlu olan mazeret izni) kullanamaz.

**Memur, amir takdiriyle verilebilen mazeret izni kullanmak istemesi durumunda, ilgili amirleri tarafından uygun görülmesi durumunda, yukarıda belirtilen usul ve şartlarla mazeret izini kullanabilir.

**Memur, mazeret izni talebinin amirleri tarafından uygun görülmemesi durumunda, varsa yıllık izin hakkından izin kullanmayı isteyebilir. Memurun bu talebi, yıllık izin verilmesine ilişkin usul ve esaslar çerçevesinde değerlendirilir.

**Memur, amir takdiri ile mazeret izni verilmesini talep etmeden, varsa yıllık izin hakkından izin kullanma talebinde bulunabilir. Memurun bu talebi, yıllık izin verilmesine ilişkin usul ve esaslar çerçevesinde değerlendirilir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.