logo yeni

calisanlar2 copy

ÖLÜM MAZERETİNE İSTİNADEN MEMURA TANINAN İZİN HAKKI VE BU HAKKIN KULLANIMI NASILDIR?

Aktif . Yayınlanma İzin

mutsuz memurBazı yakınlarının ölümü halinde, istekleri üzerine memurlara 7 güne kadar mazeret izni verilmekte ve ölüm olayının gerçekleşmesi ile hak kazanılan bu mazeret izninin belli bir süre içerisinde kullanılması da gerekmektedir.

Devlet memurlarına tanınan izin hakları ile bu izinlerin hangi durumlarda ve ne kadar süreyle kullanabileceğine ilişkin hususlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmiş olup, bu izinler arasında bazı yakınlarının ölümü halinde memura mazeret izni verilmesi hali de yer almıştır.

Memurun mazeret izni kullanabileceği ölümler

Memurlar;

-Eşinin ölümü halinde isteği üzerine 7 güne kadar,

-Çocuğunun ölümü halinde isteği üzerine 7 güne kadar,

-Anne, baba veya kardeşinin ölümü halinde isteği üzerine 7 güne kadar,

-Eşinin anne, baba veya kardeşinin ölümü halinde isteği üzerine 7 güne kadar,

mazeret izni kullanabilir. Memurun talebi halinde, bu izinlerin verilmesi zorunludur.

Bunların dışında kalan yakınlarından birinin ölümü halinde ise memura, ölüme bağlı mazeret izni verilmesi mümkün değildir. Ancak bu gibi durumlarda, amirlerinin takdiriyle memura mazeret izni (yılda en çok 10 gün süreyle) verilmesi ya da memurun yıllık izin alması yoluna gidilebilmektedir.  olabilmektedir.

Ölüm olayına bağlı mazeret izinlerinin kullanılması

Ölüme bağlı mazeret izni hakkı, memurun yakınının (kapsamdaki yakınının) ölümü ile doğmaktadır.

Ölüme bağlı mazeret izni süresi, ölüm olayının gerçekleştiği tarihten başlamaktadır. Konuyla ilgili olarak Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen görüşler de bu yöndedir. DPB örnek görüşü için tıklayınız ...

Ancak, ölüme bağlı mazeret izni süresinin ölüm olayının gerçekleştiği tarihten başlatılması, Kanunla tanınan bu izin hakkının bazı durumlarda memurlar tarafından kullanılamaması sonucunu doğurabilmektedir. Örneğin, birlikte geçirdikleri bir kazada eşini kaybeden ve kendisi de hastanede yatarak tedavi görev memur, eşinin ölümünden dolayı mazeret iznini kısmen ya da tamamen kullanamayacaktır.

Bu nedenle, Kanunla tanınan mazeret izni hakkının kullanımında memurlar arasında eşit olmayan durumların ortaya çıkmaması için, ölüm olayına bağlı mazeret izninin başlangıç tarihi olarak, ölüm olayının gerçekleştiği tarihi değil de ölüm olayından sonra memurun görevde olacağı ilk günü esas almanın daha uygun olacağını değerlendirmekteyiz.

Yıllık izinli olunan dönemde memurun yakınının ölmesi

Memur yıllık izin kullanmakta iken bir yakını (mazeret izni kapsamındaki yakını) ölürse, ölüm olayının gerçekleştiği tarihte kalan yıllık izin süresine bağlı olarak memurun göreve başlayacağı tarih değişebilmektedir.

*Yakınının ölümünden dolayı, memurun isteği üzerine en çok 7 gün süre ile kullanabileceği mazeret izninin süresi, yıllık iznin bittiği tarihten önce sona eriyorsa, mazeret izni bitiminde memur hemen görevine başlamaz ve mazeret izni kullanmaya başladığı tarihte kalan yıllık izin süresinden mazeret izni süresi düşüldükten sonra kalan yıllık izin süresini kullanarak görevine başlar.

*Yakınının ölümünden dolayı, memurun isteği üzerine en çok 7 gün süre ile kullanabileceği mazeret izninin süresi, yıllık iznin kalan kısmından daha ise, memur mazeret izninin bittiği tarihte görevine başlar.

*Yakınının ölümünden dolayı, memurun isteği üzerine en çok 7 gün süre ile kullanabileceği mazeret izninin süresi, yıllık iznin kalan kısmı ile aynı tarihte bitiyorsa, memur mazeret izninin bittiği tarihte görevine başlar.

*Ölüm olayı nedeniyle memurun mazeret izni kullanması nedeniyle yıllık iznin kullanılmayan kısımları, memur göreve başladıktan sonra yıllık izin kullanım usulüne uygun olarak kullanılabilir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.