logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURUN EŞ DURUMUNDAN DOLAYI ÜCRET ALARAK İZİN KULLANABİLECEĞİ HALLER

Aktif . Yayınlanma İzin

memur3Eşi, görev ya da eğitim amacıyla başka yerlerde bulunan memura, aile birliğinin korunması amacıyla çeşitli izin hakları tanınmış bulunmaktadır.

Aile birliğinin sağlanması amacıyla memura verilebilen izinlerden bazılarının kullanıldığı sürelerde ilgili memura ücret ödenmezken, bazı izinlerin kullanıldığı sürelerde ise ücretin bir kısmı ödenebilmektedir.

Eş durumundan dolayı memura ücretli izin verilebilecek haller ve izin kullanılan sürelerde ne kadar ücret ödeneceği, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmiştir.

Buna göre;

-Memura ücretinin bir kısmı ödenmek suretiyle izin verilebilmesi için, memur olan eşinin zorunlu yer değiştirme kapsamında 1 veya 2 nci derece kalkınmada öncelikli yerlere atanmış olması gerekir.

-Memura ücretinin bir kısmı ödenmek suretiyle izin verilebilmesi için, eşinin atanmış olduğu yere, memurun kurumiçi ve kurumlararası yollarla atanabileceği herhangi bir kurumun bulunmuyor olması veya kurum bulunmasına rağmen memurun niteliğine uygun boş bir kadronun bulunmuyor olması gerekir.

-Memura ücretinin bir kısmı ödenmek suretiyle izin verilebilmesi için, bu konuda izin talebinin olması gerekir.

-İzin verilecek olan memura, eşinin kalkınmada 1 inci derecede öncelikli yerlerde bulunuyor olması durumunda; aylık (taban ve kıdem aylığı dahil), ek gösterge, zam ve tazminatlarının kanuni kesintiler düşüldükten sonraki net miktarının %50'si kurumu tarafından ödenir.

-İzin verilecek olan memura, eşinin kalkınmada 2 nci derecede öncelikli yerlerde bulunuyor olması durumunda; aylık (taban ve kıdem aylığı dahil), ek gösterge, zam ve tazminatlarının kanuni kesintiler düşüldükten sonraki net miktarının %25’i kurumu tarafından ödenir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.