logo yeni

calisanlar2 copy

MAAŞTA KESİNTİ OLMAMASI İÇİN HASTALIK İZNİ NASIL ALINMALI?

Aktif . Yayınlanma İzin

maas 3Hastalık izni kullanmak bazı hallerde Devlet memurlarından bazılarının aylık maaş miktarının azalması sonucunu doğurabilmektedir.

Devlet memurlarının hastalık izni kullandıkları her durum maaş kesintisini gerektirmediğinden, maaştan kesinti yapılması sonucunu doğurmayacak şekilde hastalık izni kullanılması da mümkündür.

Hastalık izni kullanan memurun maaşından (hastalık izninde, fiilen çalışmaya bağlı ödemelerden yararlanamama hali hariç); hastalığın türüne, hastalık raporunu düzenleyen yere ve hastalık izninin süresine göre kesinti yapılması veya yapılmaması durumu söz konusudur.

Hastalık izni nedeniyle maaştan kesinti yapılması

Bazı hallerde kullanılan hastalık izni maaş kesintisine sebep oluyor.

657 sayılı Kanuna göre maaş alanların, tek hekim tarafından düzenlenen raporlara (uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklara ilişkin olanlar hariç) istinaden bir takvim yılında kullandıkları hastalık izin süresi toplamının 7 günü aştığı durumlarda, maaşın zam ve tazminat unsurunun aşan sürelere isabet eden kısmın %25 oranında eksik ödenir.

Öte yandan, fiilen çalışmaları karşılığında memurlara yapılan ek ve ilave tazminat ödemeleri, hastalık izni kullanılan sürelerde (ne şekilde izin kullanıldığına bakılmaksızın) ödenmez.

Ayrıca, maşlarını 657 sayılı Kanuna göre alan memurlar için geçerli bir uygulama olan “hastalık izni nedeniyle aylıktan kesinti yapılması” kuralı, idari hizmet sözleşmesiyle çalışan kamu görevlilerinden bazıları hakkında da sözleşmelerine bu yönde hüküm konulmak suretiyle uygulanabiliyor.

Hastalık izninin maaş kesintisi sonucunu doğurmaması

Bazı hallerde hastalık izni maaş kesintisine sebep olmuyor.

**Aylık ödeme unsurları içerisinde yan ödemeler ve özel hizmet tazminatı (veya aynı nitelikteki tazminat) bulunmayan Devlet memurları hastalık izni kullandıklarında maaşlarından herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Bu durumda olanların bir takvim yılı içerisinde kullandıkları hastalık izinleri toplamı (tek hekim veya heyet raporuna dayanan) ne kadar olursa olsun maaşları etkilenmiyor.

**Sağlık kurulu raporuna dayanan hastalık izinlerinde maaş etkilenmiyor.

**Kanser, verem ve akıl hastalıkları gibi uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklardan dolayı kullanılan hastalık izinlerinde maaş etkilenmiyor.

**Tek hekim tarafından düzenlenen raporlara dayanan ve uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklardan kaynaklanmayan hastalık izni süresinin bir takvim yılında toplam 7 günü aşmayan kısmı maaşı etkilemiyor.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.