logo yeni

calisanlar2 copy

BAZI EBELER DOĞUM İZNİ KULLANDIKLARINDA MAAŞLARI AZALIYOR

Aktif . Yayınlanma İzin

saglik 2Görev yaptıkları yerlerden dolayı Devlet memurlarından bazılarına yapılan ek özel hizmet tazminatı ödemeleri bazı hallerde kesilmektedir.

Aylıkları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre ödenen Devlet memurlarından ek özel hizmet tazminatı ödemelerinden yararlananlar arasında “Ebe” kadro unvanlı memurlar da bulunmaktadır.

Ebelerin ek özel hizmet tazminatı

Kamuda “Ebe” unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarına; eğitim seviyelerine, görev yaptıkları bölgeye ve yere göre her ay ek özel hizmet tazminatı da ödenmektedir.

a-) Görev yapılan bölgeye göre ek özel hizmet tazminatı

Kamu kurum ve kuruluşlarının kalkınmada öncelikli yerlerdeki birimlerine sürekli görevle atanmış olan “Ebe”  kadro unvanlı Devlet memurlarına, görev yerlerinin bulunduğu bölge için belirlenmiş olan oranlardaki ek özel hizmet tazminatı her ay aylıklarıyla birlikte ödenmektedir.

2018 yılının ilk yarısında geçerli olan katsayılara göre, Ebe kadrosunda olanların eğitim durumları ve görev yerleri itibariyle yararlanabileceği ek özel hizmet tazminatının hangi miktarlarda olacağı aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Görev yapılan bölgeye göre Ebe ek özel hizmet tazminatı (aylık net)

Eğitim durumu

1.Bölge

2.Bölge

3.Bölge

4.Bölge

5.Bölge

6.Bölge

7.Bölge

Lisans (mesleki) mezunları 

61 TL

102 TL

154 TL

205 TL

256 TL

307 TL

358 TL

Önlisans (mesleki) mezunları

61 TL

102 TL

133 TL

164 TL

194 TL

225 TL

256 TL

Lise (mesleki) mezunları

51 TL

102 TL

123 TL

143 TL

164 TL

184 TL

205 TL

b-) Görev yapılan yerin il/ilçeye uzaklığına göre ek özel hizmet tazminatı

Ebe kadro unvanlı Devlet memurları, en yakın il/ilçe merkezine uzaklığı 10 km ve daha fazla olan yerlere (köy ve diğer yerleşim birimlerine) sürekli görevle atanmışlarsa, bu yerlerde fiilen görev yaptıklarında, görev yerleri;

-kalkınmada öncelikli il/ilçelere bağlıysa %10,

-diğer il/ilçelere bağlıysa %5

oranında ek özel hizmet tazminatı, her ay aylıklarıyla birlikte ödenir. (Üniversite kampüs alanları ve havaalanlarında yapılan görevler bu kapsamda sayılmamaktadır.)

2018 yılının ilk yarısında geçerli olan katsayılara göre, il/ilçe merkezine uzak yerlerde Ebe kadrosunda görev yapanlara, görev yerlerine göre her ay ödenen/ödenecek olan ek özel hizmet tazminatının miktarı aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

İl/ilçe merkezinden uzakta görev yapan Ebe ek özel hizmet tazminatı (aylık net)

Görev yeri

Aylık Net Miktarı

Kalkınmada öncelikli yerler kapsamında

102 TL

Diğer yerlerde

51 TL

Doğum izni kullanan Ebenin ek özel hizmet tazminatı

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre, mazeret izni kapsamında; hamile memur doğumdan önce 8 hafta (çoğul gebelikte bu süreye 2 hafta ilave edilir) ve doğum yaptıktan sonra da 8 hafta analık izni (mazeret izni) kullanabilmektedir.

Öte yandan, Devlet memurlarına yukarıda sayılan ek özel hizmet tazminatlarının ödenebilmesi, ilgililere fiilen (bazı haller hariç) görev yapıyor olması şartına bağlanmış olup, mazeret izni kullanılan dönemler için ise ödenmemektedir.

Bu nedenle, Ebe unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarından ek özel hizmet tazminatı alıyor olanlara, analık izni (doğum izni) kullandıkları dönemlerde bu tazminat ödenmediğinden, ilgili personelin aylık maaşları kullandıkları izin süresine bağlı olarak azalmaktadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.