logo yeni

calisanlar2 copy

AYLIKSIZ İZİNDEYKEN NAKLEN ATANAN MEMURUN YENİ GÖREVİNE BAŞLAMA ZAMANI

Aktif . Yayınlanma İzin

memur 3Aylıksız izinli oldukları dönemlerde memurlar hakkında naklen atama işlemi yapılması ve bu işlemin ilgili memura tebliğ edilmesi de mümkündür.

Hakkındaki naklen atama işlemi aylıksız izin kullanırken kendisine tebliğ edilen memurun yeni görevine başlaması gereken süreler (mehil müddeti) aylıksız izin süresinin bitiminden itibaren başlar. Ancak, aylıksız izin alanların görevine başlaması gereken süreler farklı olabildiğinden, aylıksız izinde naklen atanan memurun göreve başlama zamanı da farklılık gösterebilmektedir.

Aylıksız izin alanların göreve dönme zamanı

Aylıksız izin kullanma sebebine bağlı olarak, memurun göreve dönüş zamanı şöyle:

**Kendisinin veya eşinin doğum yapması nedeniyle aylıksız izin kullanan memurlar, aylıksız izin sürelerinin bitimini izleyen gün görevlerine başlamak zorundadırlar.

**Beş hizmet yılını tamamlamış oldukları için aylıksız izin kullanan memurlar, aylıksız izin sürelerinin bitimini izleyen gün görevlerine başlamak zorundadırlar.

**Yer değiştirme suretiyle atamaya tabi olan eşinin atandığı yere (1 ve 2 nci derece kalkınmada öncelikli bölgeler dışındaki yerlere) atanamadığı için aylıksız izin kullanan memurlar, aylıksız izin sürelerinin bitimini izleyen gün görevlerine başlamak zorundadırlar.

**Üç yaşını doldurmamış bir çocuğun evlat edinilmesi nedeniyle aylıksız kullanan memurlar, aylıksız izin sürelerinin bitimini izleyen gün görevlerine başlamak zorundadırlar. Aylıksız izin kullanırken evlat edinme halinin ortadan kalması veya çocuğun ölümü durumunda, memur 10 gün içinde görevine başlamak zorundadır.

**Refakat izni kullanıldıktan sonra refakat izni kullanmayı gerektiren sağlık sorunlarının devamı nedeniyle aylıksız izin kullanan memurlar, aylıksız izin sürelerinin bitimini izleyen gün görevlerine başlamak zorundadırlar. Aylıksız izin kullanırken refakat gereğinin ortadan kalması veya refakat edilen kişinin ölümü durumunda, memur 10 gün içinde görevine başlamak zorundadır.

**Eğitim görmek amacıyla şahsen özel burs sağladıkları için aylıksız izin kullanan memurlar, aylıksız izin sürelerinin bitimini izleyen gün görevlerine başlamak zorundadırlar. Aylıksız izin kullanırken eğitimin sonlandırılması durumunda, memur 10 gün içinde görevine başlamak zorundadır.

**Eşi; burslu olarak ya da bütçe imkanlarıyla yetiştirilmek üzere yurtdışına gönderilen veya sürekli görevle yurtiçine ya da yurtdışına atanan veya en az altı ay süreyle yurtdışında geçici olarak görevlendirilen veya kamu kurumlarınca yurtdışına gönderilen öğrenci olduğu için aylıksız izin kullanan memurlar, aylıksız izin sürelerinin bitimini izleyen gün görevlerine başlamak zorundadırlar. Aylıksız izin kullanmasını gerektiren gerekçenin ortadan kalkması durumunda, memur 10 gün içinde görevine başlamak zorundadır.

**Memur olan eşine eğitim amacıyla aylıksız izin verildiği için kendisi de aylıksız izin kullanan memurlar, aylıksız izin sürelerinin bitimini izleyen gün görevlerine başlamak zorundadırlar. Aylıksız izin kullanmasını gerektiren gerekçenin ortadan kalkması durumunda, memur 10 gün içinde görevine başlamak zorundadır.

**Yabancı devletlerin resmi kurumlarında ya da uluslararası kuruluşlarda görev yapmak üzere aylıksız izin kullanan memurlar, aylıksız izin sürelerinin bitimini izleyen gün görevlerine başlamak zorundadırlar. Yabancı devletlerin resmi kurumlarındaki ya da uluslararası kuruluşlardaki görevlerinden ayrılmaları durumunda, memurların 10 gün içinde görevine başlamaması zorunludur.

**Yasal düzenlemelerle, kurumlarından aylıksız izinli sayılarak başka kurumlara ait sözleşmeli pozisyonlarda görevlendirilen memurlar, aylıksız izin sürelerinin bitimini izleyen gün görevlerine başlamak zorundadırlar. Sözleşmeli pozisyonlarında görev yaptıkları kurumlardaki görevlerinden ayrılmaları durumunda, memurların 10 gün içinde görevine başlamaması zorunludur.

**Mesleklerine ait hizmetlerde yetiştirilmek, eğitilmek, bilgilerini artırmak veya staj yapmak üzere başka ülkelere gitmek için aylıksız izin kullanan memurlar, izin süresinin bitiminden itibaren yol süresi hariç 15 gün içinde görevlerine başlamak zorundadırlar.

**Muvazzaf askerlik hizmetini yapmak üzere kendilerine aylıksız izin verilen memurlar, askerlik görevini tamamladıkları tarihten (terhis tarihi) itibaren 30 gün içinde kurumlarına başvuruda bulunmak zorundadırlar.

Aylıksız izinde iken naklen atanan memurun göreve başlaması

Naklen atanan Devlet memurlarının, görev yerlerine hareket etmesine ve işe başlamasına ilişkin süreler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmiştir. “Mehil müddeti” olarak da bilinen bu sürelere göre;

-Aynı yerdeki bir göreve naklen atanan memur, atama emrinin kendisine tebliğ gününü izleyen iş günü mesai saati bitimine kadar görevine başlamak zorundadır.

-Başka yerdeki bir göreve naklen atanan memur, atama emrinin kendisine tebliğ gününü izleyen 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini izleyen iş günü mesai saati bitimine kadar görevine başlamak zorunda olup, bu süre içinde göreve başlamayanlara ise aylıksız 10 gün süre daha tanınmaktadır.

Öte yandan, aylıksız izin kullanırken naklen atanan ve atama işlemi kendisine tebliğ edilen memurun yeni görevine başlamak zorunda olduğu süreler (mehil müddeti);

   *Kullanmakta oldukları aylıksız izin süresinin bitimi tarihinden itibaren,

   *Aylıksız izin kullanma sebepleri ortadan kalkanlar için, aylıksız izin kullanma sebebinin ortadan kalktığı tarihi izleyen 10 günden sonra,

   başlamaktadır.

Naklen atandığı halde, durumları itibarıyla yukarıda belirtilen süreler içinde görevine başlamayanlar memuriyetten çekilmiş sayılırlar.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.