logo yeni

calisanlar2 copy

YILLIK İZİNLİ OLUNAN SÜRELER İÇİNDE KALAN RESMİ TATİL GÜNLERİNİN YILLIK İZNE ETKİSİ

Aktif . Yayınlanma İzin

izinUlusal ve dini bayramlar ile genel tatil günleri, Devlet memurlarına tanınan yıllık izin haklarının kullanıldığı dönemlere denk gelebilmektedir.

Tatil günlerinin, yıllık izinli olunan dönem içerisinde kalan sürelerinin, ilgili memurun yıllık izin kullandığı sürelerden sayılıp sayılmayacağı tereddüt konusu olabilmektedir.

Memurun yıllık izin hakkı ve kullanımı

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile memurlara tanınan haklar arasında yıllık izin hakkı da yer almaktadır.

Kanundaki belirlemelerden hareketle, memurların yıllık izin hakları konusunda şunlar söylenebilir:

-Hizmeti bir yıldan on yıla kadar (on yıl dahil) olan memurlar 20 gün, hizmeti on yıldan fazla olan memurlar ise 30 gün süreyle yıllık izin kullanabilir.

-Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir.

-Birbirini izleyen iki yıla ait izinler birlikte kullanılabilir ve içinde bulunulan yıl ile bir önceki yıla ait izinler dışında önceki yıllara ait kullanılmamış izinler artık kullanılamaz.

-Yıllık izinlerin kullanılma zamanı konusunda, hizmet gereklerinden kaynaklı olarak amirlerin (memurun izin hakkının kullandırılmaması gibi bir sonuç doğurmayacak şekilde) takdir hakkı vardır.

-Yıllık izin süreleri iş günü olarak belirlenmediğinden, izin süresi içinde kalan hafta sonu günleri de yıllık izin süresinden sayılır.

Genel tatil günleri ve bayramlar

2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanuna göre;

-Ulusal bayram günleri: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı.

-Dini bayram günleri: Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı.

-Diğer genel tatil günleri: 1 Ocak Yılbaşı, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günüdür.

Öte yandan, dini bayramlar ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesindeki günlerin öğlen sonrası da ilgili bayram günlerinden sayılmaktadır.

Bayram ve diğer resmi tatil günlerinin yıllık izin kullanılan günler içinde kalması

Memurların yıllık izin kullandıkları dönemlere, ulusal ve dini bayram günleri ile diğer resmi tatil günlerinin denk gelmesi de mümkündür.

Bu gibi hallerde;

*Alınan yıllık izin süresi içerisinde kalan ulusal ve dini bayram günleri ile diğer resmi tatil günlerinin (bazı bayramlar öncesine ilişkin yarım günlük süreler hariç), memurun yıllık izin süresinden sayılmayacağını,

*Yıllık izin süresi içerisinde kalmakla birlikte, cumartesi ve/veya pazar günlerine denk gelen ulusal ve dini bayram günleri ile diğer resmi tatil günlerinin memurun yıllık izin süresinden sayılacağını,

*Yıllık izin süresinden sayılmayacak ulusal ve dini bayram günleri ile diğer resmi tatil günlerinin, yıllık izin kullanım usulüne uygun olarak amirin uygun bulacağı zamanlarda memur tarafından kullanılabileceğini

değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.