logo yeni

calisanlar2 copy

AYLIKSIZ İZİN KULLANAN MEMURUN YILLIK İZİN HAKKI

Aktif . Yayınlanma İzin

izinTakvim yılının ilk mesai gününden geçerli olacak şekilde 23 ay süreyle aylıksız izin alan Devlet memurlarının, aylıksız izin kullandıkları yıllara ilişkin yıllık izin hakları korunuyor.

Çeşitli sebeplerle aylıksız izin kullandıkları için bir takvim yılındaki görev süreleri kısa (bu süre 1 gün de olabilir) olan memurlar, o yıla ait yıllık izin hakkına sahip olabiliyor.

Yıllık izin hakkı

Devlet memurlarına; hizmet sürelerinin 1 yıldan 10 yıla kadar (10 yıl dahil) olması durumunda 20 gün, hizmet sürelerinin 10 yıldan fazla olması durumunda ise 30 gün süre ile yıllık izin hakkı tanınmıştır.

Yıllık izin süresinin belirlenmesine esas hizmet süreleri ise, kamu kurum ve kuruluşlarında her statüde geçen hizmet süreleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında geçmemiş olsa bile Devlet memuriyetinden sayılan sürelerden oluşmaktadır.

Yıl içinde kısa süre çalışmış olmanın (aylıksız izin sebebiyle) yıllık izne etkisi

Devlet memurlarına, çeşitli sebeplerle ve sürelerle aylıksız izin kullanabilme hakkı da tanınmış olup, aylıksız izin kullanılmasından dolayı görevde uzun süre bulunmama durumları da söz konusu olabilmektedir.

Örneğin; yılın 2 Ocak tarihinden başlayarak izleyen yılın son günlerinde görevde olacak şekilde aylıksız izin kullanan memurlar olabiliyor.

Öte yandan, 657 sayılı Kanun memurlara yıllık izin hakkı tanırken, bu izin hakkını bir takvim yılı içinde görevde bulunacakları süreyle ilişkilendirmemiştir. Bu itibarla, memurların yıllık izin hakkına ilişkin değerlendirmelerde, yıl içinde görev yapılan sürenin kısa veya uzun olmasına bakılmamaktadır.

Buna göre, 20 gün yıllık izin hakkı olan ve 2 Ocak 2017 Pazartesi gününden geçerli olarak aylıksız izin kullanmaya başlayıp 3 Aralık 2018 Pazartesi günü görevine dönecek olan bir memur örneğinden hareketle konuyu değerlendirdiğimizde, bu memur göreve başladığında;

**Varsa 2016 yılına ilişkin kullanılmamış yıllık izin sürelerini artık kullanamayacaktır.

**2017 yılına ilişkin 20 günlük yıllık izin hakkının bir kısmını veya tamamını 2018 yılı Aralık ayı içinde kullanabilecektir.

**2017 yılına ilişkin 20 günlük izin süresinin 2018 yılı Aralık ayında kullanmadığı kısımlarını 2019 yılında kullanamayacaktır.

**2018 yılına ait 20 günlük yıllık izin hakkının bir kısmını (2017 yılına ait 20 günlük izin süresi ile birleştirerek) 2018 yılı Aralık ayı içinde kullanabilecektir.

**2018 yılına ilişkin 20 günlük yıllık izin hakkının 2018 yılı Aralık ayında kullanmadığı kısımlarını 2019 yılında kullanabilecektir.

**2018 yılına ilişkin yıllık izin sürelerini, 2020 yılında kullanamayacaktır. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.