logo yeni

calisanlar2 copy

UNVAN DEĞİŞTİREREK BAŞKA BİR KURUMA NAKLEN GEÇEN ÖĞRETMENİN YILLIK İZİN DURUMU

Aktif . Yayınlanma İzin

memur4Yıllık izin hakları bulunmayan Öğretmenlerin, unvan değiştirerek başka bir kuruma naklen geçmeleri halinde, yeni görevlerine başlama zamanına göre yıllık izin hakkı kazanmaları söz konusu olabilmektedir.

Yıllık izin hakkı ve öğretmenlerin durumu

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda gösterilen süre ve şartlarla izin hakkı bulunan Devlet memurlarına tanınan izin hakları arasında “yıllık izin” de yer almaktadır.

Kanundaki belirlemeye göre, Devlet memurlarının yıllık izin süresi; hizmeti 1 yıldan 10 yıla kadar (10 yıl dahil) olanlar için 20 gün, hizmeti 10 yıldan fazla olanlar için ise 30 gün olup, zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün daha eklenebilmektedir.

Yıllık izin hakkı olan memurlar, bu izinlerini amirlerinin uygun bulacağı zamanlarda toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanabilecekleri gibi, içinde bulunulan yıl ile bir önceki yılın izinlerini birlikte de kullanabiliyorlar.

Öte yandan, dinlenme tatili (ara tatil) ve yaz tatilinde izinli sayılan öğretmenlerin ise bu tatiller dışında ayrıca yıllık izin hakkı bulunmamaktadır.

Unvan değiştirerek başka bir kuruma geçen öğretmenin yıllık izni

Öğretmen olarak Milli Eğitim Bakanlığı emrinde görev yapan Devlet memurlarının, başka kurumlara ait farklı unvanlardaki kadrolara naklen geçmeleri de mümkün olabilmektedir.

Yıllık izin hakkı olmayan öğretmen, unvan değiştirerek başka bir kuruma geçtiğinde, bazı hallerde o yıla ait yıllık izin hakkı kazanabilmektedir.

Şöyle ki, öğretmenin naklen atandığı yeni kurumunda göreve başlama tarihinin;

**Dinleme tatili ve yaz tatili sürelerinin bitiminden sonra olması halinde, ilgili memurun o yıla ait yıllık izin hakkı olmayacaktır.

**Dinlenme tatili ve yaz tatili sürelerinden önce olması halinde, hizmet süresi itibariyle o yıla ilişkin sahip olabileceği yıllık izin süresi kadar yıllık izin hakkına sahip olacaktır. Memur, içinde bulunulan yılda veya izleyen yılda bu izin sürelerini kullanabilecektir.

**Dinlenme tatili süresi geçtikten sonra ve yaz tatili süresi gelmeden önce olması halinde, hizmet süresi itibariyle o yıla ilişkin sahip olabileceği yıllık izin süresinden dinlenme tatili süresinin düşülmesiyle kalacak süre kadar yıllık izin hakkına sahip olacaktır. Memurun bu şekilde yıllık izin süresi hakkı olması durumunda, içinde bulunulan yılda veya izleyen yılda bu izinlerini kullanabilecektir.

**Dinlenme tatili süresi geçtikten sonra yaz tatili süresi içinde olması halinde, hizmet süresi itibariyle o yıla ilişkin sahip olabileceği yıllık izin süresinden dinlenme tatili süresi ile yaz tatilinin geçen süresinin düşülmesiyle kalacak süre kadar yıllık izin hakkına sahip olacaktır. Memurun bu şekilde yıllık izin süresi hakkı olması durumunda, içinde bulunulan yılda veya izleyen yılda bu izinlerini kullanabilecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.