logo yeni

calisanlar2 copy

AYNI OLAYDA BİRDEN ÇOK YAKINI ÖLEN MEMURA MAZERET İZNİ NE KADAR VERİLİR?

Aktif . Yayınlanma İzin

hastalikBazı yakınlarının ölümü halinde istekleri üzerine 7 güne kadar mazeret izni kullanma hakkına sahip olan memurlar, aynı olayda ya da izleyen 7 gün içinde başka yakınları öldüğünde ne kadar mazeret izni kullanacakları konusunda tereddüt yaşayabilmektedirler.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun memurlara tanıdığı izin hakları arasında mazeret izni de yer almakta olup, bazı yakınlarının ölümü halinde memurlar mazeret izni kullanabilmektedir.

Hangi yakını öldüğünde memur mazeret izni kullanabilir?

Devlet memuruna;

*Eşinin ölümü halinde isteği üzerine 7 güne kadar mazeret izni verilir.

*Çocuğunun ölümü halinde isteği üzerine 7 güne kadar mazeret izni verilir.

*Anne, baba veya kardeşinin ölümü halinde isteği üzerine 7 güne kadar mazeret izni verilir.

*Eşinin anne, baba veya kardeşinin ölümü halinde isteği üzerine 7 güne kadar mazeret izni verilir.

Ölüm nedeniyle mazeret iznine ne zaman hak kazanılır?

657 sayılı Kanun, ölüm nedeniyle memura isteği üzerine mazeret izni verilmesini ölüm olayının gerçekleşmesi şartına bağlamış olduğundan, mazeret iznine konu ölümün gerçekleşmesiyle birlikte memur mazeret iznine hak kazanmış olacaktır.

Öte yandan, ölüm olayının gerçekleşmesiyle hak kazanılan mazeret izninin ne zamandan geçerli olarak kullanılması gerekeceği konusunda Kanunda açık bir düzenleme bulunmamakla birlikte, Devlet Personel Başkanlığı tarafından konuya ilişkin verilen mütalaalarda, memura isteği üzerine verilen ölüm mazeretine dayalı iznin, ölüm olayının gerçekleştiği tarihten itibaren başlayacağı ifade edilmektedir.

Aynı olayda veya 7 gün içinde birden çok yakının ölümü

Ölümleri halinde memurun mazeret izni kullanabileceği yakınlarından, birden fazlasının aynı olayda ölmesi ya da ölümlerinin 7 gün içinde gerçekleşmesi durumunda, memurun mazeret izni kullanımına ilişkin farklı durumlar ortaya çıkabilecektir.

Ölüm nedeniyle hak kazanılan mazeret izinlerinin, ölüm olayını izleyen günden itibaren 7 gün içinde kullanılması gerekeceğinden;

-Aynı olayda birden çok yakınının ölümü halinde, memur sadece 7 gün mazeret izni kullanabilecektir.

-Bir yakınının (veya aynı olaydan birden fazla yakınının) ölümü nedeniyle 7 gün süreyle mazeret izni alan memur, mazeret izni kullanmakta iken başka bir yakınının ölmesi durumunda, ikinci ölüm olayını izleyen 7 günlük süreyi geçmeyecek şekilde yeniden mazeret izni kullanabilecektir. Bu durumda, kullanılabilecek toplam mazeret izni süresi, ikinci ölüm olayının gerçekleştiği tarihe bağlı olarak değişecektir.

Ancak, birden çok yakınının aynı anda ya da yakın tarih aralığında ölmesi nedeniyle memurun ölüme bağlı mazeret izni kullanımının dışında ilave izne ihtiyaç duyması ve bu konudaki talebinin ilgili amirleri tarafından uygun görülmesi durumunda,  amirlerinin takdiriyle memura mazeret izni (yılda en çok 10 gün süreyle) verilmesi de mümkün olabilir. (Amir takdiriyle verilen mazeret izni süresinin aynı yıl içinde 10-20 gün aralığında olması durumunda, 10 günü aşan süreler memurun yıllık izninden düşülür.)

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.