logo yeni

calisanlar2 copy

TATİL GÜNLERİNE DENK GELEN YILLIK İZİN GÜNLERİ NE OLUR?

Aktif . Yayınlanma İzin

izin 3Devlet memurlarının aldığı yıllık izinlerin ulusal bayram ve/veya genel tatil günlerine denk gelmesi durumunda, bu sürelerin yıllık izinden sayılıp sayılmayacağı konusunda tereddüt yaşanabilmektedir.

Yıllık izin hakkı ve kullanılması

Memurlara, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilen süre ve şartlarla çeşitli izin hakları tanınmıştır. Bu izin hakları arasında, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (on yıl dahil) olan memurlar için 20 gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için ise 30 gün süreyle yıllık izin kullanabilme de yer almaktadır.

Devlet memurlarına tanınan yıllık izin hakkı, amirin uygun bulacağı zamanlarda toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabiliyor. Ayrıca, birbirini izleyen iki yıla ait izinlerin bir arada kullanılması da mümkün olup, içinde bulunulan yıl ile bir önceki yıla ait izinler hariç olmak üzere daha önceki yıllara ait kullanılmayan izinlerin kullanılması mümkün olamıyor.

Öte yandan, memura tanınan izin hakkının kullanılamaması gibi bir sonuca sebep olunmaması şartıyla, yıllık izinlerin kullanılacağı zaman konusunda, hizmet gereklerinden kaynaklı olarak amirlerin takdir hakları da bulunuyor.

Ulusal bayram ve genel tatil günleri

Anayasaya, dinlenmenin çalışanların hakkı olduğu; ücretli hafta ve bayram tatili ile ücretli yıllık izin haklarının kanunla düzenleneceği belirtilmiştir.

2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanundaki belirlemeye göre;

-Dini bayram günleri: Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramıdır.

-Ulusal bayram günleri: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramıdır.

-Diğer genel tatil günleri: 1 Ocak Yılbaşı, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günüdür.

Öte yandan, ulusal ve dini bayramlar ile diğer resmi tatil günlerinin öncesine veya sonrasına denk gelen bazı günler için memurlar Bakanlar Kurulu tarafından idari izinli sayılmaktadırlar. 

Yıllık izin günlerinin bayram ve diğer resmi tatil günlerine denk gelmesi

Devlet memurları yıllık izin aldıklarında, yıllık izin süreleriyle aynı döneme ulusal ve dini bayram günleri, diğer resmi tatil günleri ile idari izin günleri de denk gelebilmektedir.

Bu gibi durumlarda;

** Yıllık izin süreleri içerisinde kalan ulusal ve dini bayram günleri ile diğer resmi tatil günleri ve idari izin günlerinde memurun yıllık izinli sayılmayacağını,

** Yıllık izin süreleri içerisinde kalan ulusal ve dini bayram günleri ile diğer resmi tatil günleri ve idari izin günlerinin cumartesi ve/veya Pazar günlerine denk gelmesi durumunda, bu günlerde memurun yıllık izinli sayılacağını,

**Yıllık izinden sayılmayan sürelerin, yıllık izin kullanım usulüne uygun olarak amirin uygun bulacağı zamanlarda memur tarafından kullanılabileceğini

değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.