logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURİYETTE DEĞERLENDİRİLEN AYLIKSIZ İZİNLER

Aktif . Yayınlanma İzin

memur 2Devlet memurlarının bazı hallerde ve belli sürelerle kullanabildiği aylıksız izin sürelerinin bazıları, bu sürelere ilişkin olarak borçlanma yapılmış olsun veya olmasın, memuriyetlerinde değerlendirilmektedir.

Çeşitli sebeplerle ve değişen sürelerle aylıksız izin kullanmaları mümkün olan Devlet memurlarına, kullandıkları aylıksız izin hallerinden bazılarından dolayı, her yıl için bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl için bir derece yükselmesi verilmektedir.

Memuriyette değerlendirilen aylıksız izin süreleri

*Askerlik görevini tamamlayıp memuriyete dönen memurun aylıksız izinli olarak askerde geçirmiş olduğu süreler memuriyet hakları bakımından değerlendirilir.

*Kendisi veya eşi doğum yaptığı için aylıksız izin kullanan memurun,  bu şekilde geçirdiği aylıksız izin süreleri memuriyet hakları bakımından değerlendirilir.

*Zorunlu yer değiştirmeye tabi eşinin atandığı yere (1. ve 2. derece kalkınmada öncelikli yerler hariç) atanamadığı için memuriyeti süresince 4 yılı aşmamak üzere eşinin görev süresi kadar aylıksız izin verilen memurun, bu şekilde geçirdiği aylıksız izin süreleri memuriyet hakları bakımından değerlendirilir.

*Yabancı devletlerin resmî kurumlarında veya uluslararası kuruluşlarda aylıksız izinli sayılmak suretiyle görevlendirilen memurun, görevine dönmesi halinde, aylıksız izinli olarak geçirdiği söz konusu süreler memuriyet hakları bakımından değerlendirilir.

*Teşkilat kanunlarındaki özel düzenlemeler kapsamında aylıksız izinli sayılmak suretiyle başka kurumlarda görevlendirilen memurun, diğer kurumlarda görevli olarak geçirdiği süreler memuriyet hakları bakımından değerlendirilebilmektedir.

Aylıksız izin süresinin emeklilikte değerlendirilmesi

Memurların aylıksız izinli olarak geçirdikleri sürelerin emeklilik hakları bakımından değerlendirilebilmesi, söz konusu izin sürelerine ilişkin primlerin yatırılmış olması veya söz konusu sürelerin borçlanılmış olması gerekmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.