logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURUN ASKERLİK BİTİMİNDE GÖREVE BAŞLAMASI NASIL OLUR?

Aktif . Yayınlanma İzin

ise girmeAskerlik hizmetini yapmak üzere kendilerine aylıksız izin verilen Devlet memurlarının, askerlik sonrası memuriyete dönmesinde bazı süre kuralları uygulanmaktadır.

Devlet memuru iken askerlik nedeniyle görevlerinden ayrılanlar, askerlik süresinin bitiminde belli süreler içinde göreve başlamak durumundadırlar.

Aylıksız izinli olarak askerlik hizmeti yapan memurun göreve dönmesi

Muvazzaf askerlik hizmeti için silahaltına alınan memurlara, askerlik süresince ve görev yerleri saklı kalmak üzere aylıksız izin verilmektedir.

Askere giden memurların, askerlik süresi bitiminde yeniden görevlerine dönmesi mümkün olmakla birlikte, göreve dönme usulü bazı süre kurallarına bağlanmıştır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan hükümlere göre;

*Askerlik nedeniyle kendisine aylıksız izin verilmiş olan memurun, terhis tarihinden itibaren 30 gün içinde kurumuna başvuruda bulunmak suretiyle göreve dönme isteğini belirtmesi gerekir.

*Göreve dönmek için başvuruda bulunan memur, başvuru tarihinden itibaren en geç 30 gün içinde göreve başlatılır. Göreve başlatmada 30 günün aşılması yönünde kurumlara ve amirlere takdir hakkı tanınmadığından, ilgilinin en geç 30 gün içinde göreve başlatılması zorunludur.

*Çeşitli sebeplerle terhis tarihinden önce askerden dönmüş olanlar, göreve başlamak için başvuru yapmış olsalar bile, terhis tarihi gelmeden göreve başlatılmazlar. Askerden dönenlerin göreve başlatılabileceği en erken tarih, terhis tarihini izleyen gün olabilecektir.

Aylıkları ödenerek muvazzaf askerlik dışında silahaltına alınan memurun göreve dönmesi

Muvazzaf askerlik hizmeti dışında, barışta veya savaşta/seferberlikte silahaltına alınan Devlet memurları, silahaltında bulundukları sürece izinli (aylık ödenerek) sayılırlar.

Barış zamanında eğitim ve manevra maksadıyla veya savaş/seferberlik halinde muvazzaflık hizmeti dışında silahaltına alınan memurlar, terhis olduklarında;

*Görev yerlerinde silahaltına alınmışlar ise, terhis oldukları tarihini izleyen iş günü içinde,

*Görev yerlerinden başka yerde silahaltına alınmışlar ise, terhis oldukları tarihten itibaren 15 gün içinde görev yerlerine hareket ederek belli bir yol süresini izleyen iş günü içinde

görevlerine başlarlar.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.